De kabel wordt door een horizontaal geplaatst wiel, waarop de motor werkt, in beweging gebracht, terwijl de spanning aan het eindstation onderhouden wordt op dezelfde wijze als bij de bi-kabel baan voor den trekkabel is aangegeven. De lengte van de sectie bedraagt 2 a 2,5 K. M.; bij uitzondering heeft men 7 K. M. bereikt. Bij meerdere secties kan het vervoer ononderbroken doorgaan. De interval tusschen de ondersteuningen kan tot 500 M. bedragen, is normaal 60 80 M. De maximum helling is 30°; door knoopen in den kabel aan te brengen (om het afglijden van de wagentjes te voorkomen) kan men 45» bereiken, waarbij dan de snelheid echter tot 0,75 a 1 M. per sec. terugloopt. Het rendement van dit type baan was in den oorlog bij een nuttigen enkellast van 100 K.G. 100 a 120 ton, bij een nuttigen enkellast van 150 a 200 K.G. 140 a 200 ton, indien de baan 16 uur per etmaal in bedrijf was. Gebruik; voor- en nadeelen. Door de lichtere constructie is dit type baan zeer geschikt voor militaire doeleinden; in rendement volgt ze op de bi-kabelbaan. Als nadeelen vallen te noemen de snellere slijtage van den kabel, de mindere bedrijfszekerheid, terwijl geschoold personeel voor de bediening noodig is. Ila. Heen-en-weer-gaande beweging, (fig. 5) Dit systeem heeft twee afzonderlijke draagkabels en één trek kabel zonder eind. Op eiken kabel loopt één wagentje. De wagentjes zijn vast aan den trekkabel bevestigd, waardoor terugglijden niet mogejijk is. Bij dit systeem zijn hellingen tot 60o mogelijk, terwijl men vrije overspanningen tot 2400 M. heeft bereikt. De baanlengte varieert van 600 tot 3000 M.; tusschenondersteuningen zijn ingericht als bij de bi-kabelbaan. Aangezien op eiken kabel slechts één wagentje loopt, kan de snelheid, ook op zware hellingen, grooter zijn. De in den oorlog- gebouwde banen van dit type hadden een snelheid van 2 tot 3,5 M. per sec., bij nuttige enkellasten van 150 a 300 K.G., soms opge voerd tot 300 a 600 K.G. Het rendement der zwaardere typen bedroeg in den oorlog per etmaal (16 uur in bedrijf) en een snelheid van 2,5 M. per sec.: lengte baan: 0,6 K.M., 1 K.M. 2 K.M. 3 K.M. 33 ton, 24 ton, 14 t., 10 t. Gebruik; voor- en nadeelen. Dit type is zeer geschikt voor sterk geaccidenteerde terreinen; groote vrije overspanningen zijn toe gelaten, sterke hellingen kunnen „genomen" worden. Ze heeft een groote bedrijfszekerheid, is eenvoudig en eischt weinig personeel. Het betrekkelijk geringe rendement heeft men wel vergroot door twee^ wagentjes achter elkaar te laten loopen met een interval van 200 a 400 M., doch de bedrijfszekerheid werd daardoor verminderd, 644

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 82