aangezien in dat geval de wagentjes niet meer vast aan den trek- kabel verbonden kunnen worden. lib. Enkele bi-kabelbaan met heen-en-weer-gaande beweging. (fig. 6.) Dit is hetzelfde systeem als het vorige, doch met slechts één draagkabel. Vrije spanningen zijn mogelijk tot 3000 M., hellingen tot 70° kunnen overwonnen worden. Men heeft er enkellasten van 400-800 K.G. mede vervoerd met een snelheid van 5 M. per sec. Over de inrichting der niet-mechanisch gedreven banen kunnen we zeer kort zijn, daar deze overeenkomen met de mechanisch aangedreven banen. Ilia. (fig. 5.) Dit is een eenvoudig type van lichte constructie. De beweging geschiedt met de hand; hellingen zijn mogelijk tot 60°. De trekkabel is van henneptouw. Vrije spanningen tot 1000 M. zijn mogelijk, bij een enkellast van 50 a 100 K. G. Men gebruikte door de industrie geleverde, zoowel als geïmproviseerde banen. De onderstaande opgave geeft een indruk van het rendement. 8 man bediening, 16 uur per etmaal in bedrijf. Vervoer naar boven bij hoogteverschil 200 M. 4 ton, 400 M. 2 ton, 600 M. 1,5 ton. Door het naar beneden gaande wagentje te verzwaren met ballast, kan de snelheid en dus het rendement vergroot worden. Illb. (fig. 6). Een eenvoudiger vorm van het voorgaande type, dat geen verdere toelichting behoeft. IV. De glijkabelbaan is de eenvoudigste vorm van kabelbaan. Deze dient voor het vervoer van lasten van boven naar beneden en is slechts daar toe te passen, waar voldoende verval in de baan is. Om te groote snelheid te voorkomen, kan deze getemperd worden door een luchtrem. De leege wagentjes (dikwijls slechts loopwielstellen met haak, waaraan de te vervoeren goederen in zakken verpakt gehangen worden) moeten weer teruggebracht worden naar het uitgangspunt. Toepassingen in den Bergoorlog. Aanvankelijk slechts weinig toegepast, kwam de kabelbaan meer en meer in gebruik, naarmate het gebrek aan dragers en draag- dieren gevoeliger werd. Vooral veelvuldig was de toepassing in de Tiroler Alpen. De eerste banen voor oorlogsdoeleinden werden gebouwd voor vervoer in één richting, later werden systemen voor vervoer in twee richtingen gebruikt. 645

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 83