Blijkbaar werden de te vervoeren goederen tot hp 1050 per spoor of auto aangevoerd. Men zou zich evenwel kunnen denken, dat va r een meer oostelijk gelegen punt een zware baan naar hp 1050 loopt; van daar worden de goederen dan per secundaire baan over de hoofdstelling gedistribueerd, terwijl de vooruitgeschoven opstel lingen bereikt worden langs lichte banen. Hoezeer de kabelbanen, gelijk uit het vorenstaande moge blijken, een nuttig en welkom transportmiddel zijn voor het overwinnen van belangrijke hindernissen, toch dient opgemerkt, dat men niet geheel op dit gemeenschapsmiddel mag vertrouwen. Gedurende een ernstig gevecht zouden de kabels zeer wel getroffen kunnen worden en zou een belangrijke stagnatie in het bedrijf kunnen ontstaan. Daarom verdient het steeds, waar eenigszins mogelijk,, de meeste aanbeveling ook op den grond gemeenschappen aan te- leggen. De factor tijd in den bouw. Van belang is het ook te weten, hoeveel tijd er gemoeid is met het bouwen van een kabelbaan. Het Feldbefestigungsvorschrift zegt in dl. III, pt. 20, dat naar gelang van den aard van het terrein voor het bouwen van 1 K.M. kabelbaan 800 1200 man-dagen noodig zijn en dat de bouw van 1 K. M. ten minste 6 10 dagen, duurt. Volgens Italiaansche militaire technici kunnen 100 geoefende manschappen 2 K. M. baan in 10 dagen gereed hebben. Het bouwen van de stations en ondersteuningen zou dan 6 dagen in beslag nemen, het leggen en spannen der kabels 4 dagen. Deze cijfers kunnen niet dan slechts vaag dienen ter bepaling van de gedachten. De duur van den bouw is behalve van de gesteldheid van het terrein en de geoefendheid van het personeel van zooveel factoren afhankelijk, dat moeilijk gemiddelde cijfers te geven zijn. Dit moge blijken uit enkele voorbeelden. Een baan van het systeem Bleichert (d. i. een bi-kabelbaan met continu bedrijf) van 2400 M. lengte met een hoogteverschil tusschen de eindpunten van 800 M. eischte 2900 man-dagen per K.M. (50 geoefende, 160 ongeoefende mannen werkten er 33 dagen over). Een andere baan van 4000 M. met 1000 M. hoogteverschil, werd in 35 dagen gebouwd en vroeg 1840 man-dagen per K.M. Het is dus wel zaak aangaande den benoodigden tijd niet al te optimistisch te zijn. Vergeleken met den voor het aanleggen van een autoweg benoo digden tijd, vallen de getallen voor een kabelbaan echter gunstig uit. In Tirol werd b. v. een autoweg aangelegd van 18 K.M. lengte en 6 M. breedte, met hellingen van hoogstens 4 °/0. Hieraan werkten 1500 arbeiders een geheel jaar, wat neerkomt op 30.000 man-dagen per K.M.! Slotbeschouwing. Bij het besluit tot toepassing van kabelbanen als transportmiddel 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 86