zijn twee factoren van bijzonder gewicht, n. 1. de tijd, noodig voor het bouwen van zulk een baan en de tijd, gedurende welken men de baan noodig heeft. Hierboven werden reeds getallen ge noemd, welke deden zien, dat de voor het bouwen benoodigde tijd niet onbelangrijk is. De kabelbaan is dan ook een transportmiddel van den stellingoorlog; de meer of minder lange duur van den bouw wordt goedgemaakt door het langdurig gebruik. Dat sluit echter niet in zich, dat wij geheel afwijzend er tegenover zouden mogen staan; het reeds genoemde Handboek stelt zich dan ook, zooals reeds opgemerkt, op een ander standpunt. De mogelijkheid van toepassing mag niet geheel uitgesloten geacht worden. Aanschaffing van de hierboven beschreven „confectie"-banen zou geen aanbeveling verdienen. Maar dan rijst vanzelf de vraag, in hoeverre de particuliere industrie in een eventueele behoefte zou kunnen voorzien. Die vraag kan geruststellend beantwoord worden. Op Java zijn reeds verschillende kabelbanen in bedrijf, terwijl de particuliere industrie ze ook construeeren kan. In dringende gevallen zou gegrepen kunnen worden naar reeds bestaande banen. Literatuur. Drahtseil-Hangebahnen im Dienste des Heeres. Mitt. A. u. G. 1915, No. 6. Eine Drahtseilbahn an der Süd-Ostfront. Mitt. A. u. G. 1916, No. 8. Brunner, Der Stellungsbau im Hochgebirge. W. T. M. 1921. Seilschwebebahnen für mil. Zwecke. K. Z. 1917. Aerial ropeways. R.E.J. 1922. Die Seilbahnen und ihre Verwendung im Kriege. W. T. M. 1925. Schwarte, Der Technik im Weltkriege. Mono- en bi-kabelbanen als Indische Industrie; Ned.-Ind. Rubber tijdschrift, 1920/1921. 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 87