655 waarin de troepen ageeren onder een speciaal militair regime wordt gesteld. Van dat oogenblik af aan gaan alle bevoegdheden over op de militaire auto riteiten en alle maatregelen gaan van hen uitzij leiden de actie op hun eigen verantwoording. Intusschen kunnen de bestuursambtenaren, die de troepen bij hun actie moeten vergezellen, elk oogenblik het ingrijpen der troepen doen ophouden en hun bevoegdheid hernemen. Het gebied komt dan automatisch onder het normale bestuur. Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap. Vde afl. De generaal W. E. van Dam van Isselt, geeft in deze aflevering een zeer lezenswaardig gedocumenteerd overzicht van de geschiedenis van de 60 jaar bestaande Hoogere Krijgsschool en van de 10 jaar geleden opgerichte H. Marine K. S. De Militaire Spectator. Mei. Kapitein van Slobbe beëindigt zijn zeer leerzame studie Strategische Oorlogsvoorbereiding"Dit gedeelte is ook voor ons, en dan speciaal voor degenen, die bij den generalen staf werkzaam zijn, van belang. Als bekend (zie I. M. T. 1 t/m 6) behandelt schr. het Belgische mobilisatie-plan. Thans vraagt de schr. aandacht voor: het vervoersplan het dekkingsplan, het vernielingsplan en het inlichtingsplan. Met betrekking tot het vervoersplan zegt de schr. b. v.De vervoersplannen regelen achtereenvolgenshet vervoer ten behoeve van de strategische voorzorgen, het vervoer ten behoeve van de mobilisatie, het eventueel vervoer naar de neutraliteitsopstelling, het vervoer uit de mobilisatie-opstelling naar de concentratie-opstelling en, om eventueel in de plaats daarvan te komen, het vervoer uit de neutraliteitsopstelling naar het concentratiegebied. Het vervoersplan wordt door het bureau Spoorwegdienst tot in details uitgewerkt met varianten voor het geval, dat [onmiddellijk voor of tijdens de uitvoering van het vervoer het spoorwegnet gedeeltelijk onbruikbaar zou zijn. De regeling moet geheel gereed liggen en door de spoorwegen binnen zeer korten tijd kunnen worden aangevangen. Het vervoer der autocolonnes eischt eene afzonderlijke regeling. Zooals men ziet bevat het artikel ook voor ons toepasselijke zaken. Luitenant-kolonel J. O. Tinbergen beschrijft Het kanon van 10 veld". Uit het artikeltje blijkt, dat het kanon van 10 veld, constructie-Bofors, na verge lijkende beproeving met andere modellen in Nederland is ingevoerd met bestem ming als divisiegroepsartillerie. Elke divisiegroep krijgt een afdeeling van 2 batterijen van 4 stukken. Het artikel is geïllustreerd. Jhr. Alting von Geusau en van Alphen, beide leeraren aan de H. K. S. geven een Applicatorische Studie voor een divisiegroep op de kaarten van 's Hertogen bosch en Rhenen. Behandeld wordt het teruggaan van de divisiegroep. De verschillende bevelen zijn in extenso opgenomen. Mavors. Mei. De aandacht moge worden gevestigd op de wel is waar populaire maar toch zeer lezenswaardige opstellen Volkenbond en ontwapening" van de hand van den kapitein de Bas (zie ook Mav. Sept. '27). Luitenant v.d. Flier doet een poging om een beeld te schetsen van het handgemeen, een onderwerp, dat over het algemeen weinig bespreking vindt, doch waaromtrent menigeen gaarne wat meer zou willen hooren van oogge tuigen uit den oorlog. Schr. geeft een schildering van een gevechtsphase aan het Westfront, maar verzuimt te vermelden aan welke bron het verhaal is ontleend. Kapitein-Intendant de Jongh vervolgt zijn vroeger reeds aangevangen, niet diep op de zaak ingaande, maar niettemin lezenswaardige beschouwingen over de Intendance (zie I. M. T. No. 5). Besproken wordt de werking van den etappen- en verkeersdienst. Regelingsstations, Etappenkunstwegen, eindpunten en etappeninspecties passeeren zeer beknopt de revue.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 93