De aldus als het ware tot een bundel vereenigde verbindingen, worden verbindingsassen genoemd. Aanleg, onderhoud en be diening kunnen hierdoor op eenvoudige wijze worden verzekerd, terwijl de kans op beschadiging tengevolge van troepenverplaat singen minder groot wordt. Voor de overige verbindingen moet zooveel mogelijk aansluiting op de verbindingsassen worden ge zocht. Ter plaatse van de gevechtsleiding (commandopost of stafkwartier) en op de belangrijkste punten van de verbindings assen of in de daarvoor ontworpen richting worden verbindings- posten gevormd. Deze zijn bestemd voor het ontvangen en ver zenden c. q. doorzenden van de berichten en bestaan in den regel uit verschillende verbindingsmiddelen met het daarbij behooren- de personeel (telefoonpost, ordonnansenpost, c. q. optische post en c. q. radiopost). Een verbindingsas bestaat dus uit ten minste twee op afdoende wijze onderling verbonden verbindingsposten. Een dezer posten behoort bij den commandopost van den hoogeren commandant, de andere bij die van den naast lageren commandant of wel deze laatste is een door het hoogere échelon vooruitgeschoven verbindingspost. Worden door het lagere onderdeel eveneens verbindingen tot stand gebracht, dan worden de verbindingsassen als het ware vanaf den vooruitgeschoven verbindingspost of van af den verbindingspost van den lageren commandant verder naar voren verlengd. Hoeveel verbindingsassen er ten behoeve van een onderdeel (Divisie of regiment Infie) tot stand moeten worden gebracht hangt af van den tactischen toestand, van het terrein en van de beschikbare middelen. Een vaste regel daaromtrent is niet te geven. 6. In beginsel worden alle verbindingen in de richting van den hoogeren naar den lageren commandant tot stand gebracht.Het hoogere échelon draagt dus zorg voor de verbinding naar het naast lagere échelon. Teneinde de krachten van het personeel van het lagere échelon te sparen zal somtijds de telefonische verbinding door het hoogere échelon ten behoeve van het lagere verder worden doorgetrokken (doorloopende verbinding van den hoogeren, via den naast lageren, naar een der lagere commandan ten, c. q. naar de voorste lijn). Wanneer echter als gevolg van snelle verplaatsing of van het heen en weer gaand beloop van den strijd in de voorste lijn de verbinding van hoog naar laag ontbreekt, is de lagere commandant verplicht zorg te dragen voor de verbinding met den naast hoogeren commandant. Is de hoogere commandant niet in de gelegenheid eene door loopende verbinding tot aan de standplaats van den lageren com- 571 De artillerie maakt hierop een uitzondering. Met het oog op de vervoerwijze van het personeel en materieel (is voornamelijk bij de batterijen) wordt de verbinding hier in den regel van laag naar hoog tot stand gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 9