Deze dienen dus wel te worden onderscheiden van de chemische strijdmiddelen, welke hoezeer in den vorm1 van uiterst fijne vaste deeltjes of vloeistofdruppeltjes in de lucht zwevende en dus even eens als „rook" onderscheidenlijk „nevel" aan te merken door zichtige of nagenoeg doorzichtige wolken vormen (diphenylar- seenchloride; diphenylarseencyanide e. d.). Rook en nevel voor camouflagedoeleinden kunnen echter met laatstbedoelde soorten dan wel met tranenverwekkende of verstik kende strijdgassen gemengd zijn en daardoor vergiftige, prikkelende of verstikkende eigenschappen verkrijgen, zoodat zij het menschelijk of dierlijk leven in gevaar brengen c. q. ziekte of letsel veroorzaken. Dit is b. v. het geval met die rooken of nevels, welke in vol doende concentratie arseen, kwik, zwavelzuur, zoutzuur dan wel tranenverwekkende of verstikkende strijdgassen bevatten. De rooken en nevels, welke niet als die evenbedoelde met gevaar lijke strijdgassen gemengd zijn, kunnen overigens worden onder scheiden in schadelijke en onschadelijke. Schadelijk zijn de rooken of nevels, welke alhoewel geen doode- lijke eigenschappen bezittende, kleederen, wapens, gereedschappen en ook de menschelijke en dierlijke opperhuid kunnen beschadigen. Hiertoe behooren o. a. Berger-mengsel, chloorsulfonzuur en oleum. Onschadelijk zijn de rooken en nevels, welke genoemde scha delijke werking niet uitoefenen. Uiteraard koinen voor rooken en nevels, waarin de eigen troepen moeten verblijven, alleen de onschadelijke in aanmerking, tenzij men gelegenheid heeft die troepen de gasmaskers te laten ophouden gedurende den tijd, welken zij daarin moeten doorbrengen. II. GEBRUIK VAN STRIJDGASSEN. A. GASAANVALLEN. Tot goed begrip van de maatregelen, welke moeten worden genomen tegen verschillende soorten gasaanvallen, zullen de te verwachten gasaanvallen kort worden besproken. Gasaanvallen kunnen worden ondernomen: le. door het schieten of werpen van projectielen, welke met strijd gassen zijn gevuld (artillerieprojectielen, bommen, mijnen, handgranaten), dan wel door het, ter plaatse, waar men besmetting van het terrein met blaartrekkende strijdgassen beoogt, met behulp van een springlading verbrijzelen van met dit soort strijdgassen gevulde flesschen of door het sproeien van deze stof uit tanks in vechtwagens of auto's; 2e. met gaswolken, door de tot vloeistof verdichte gassen te laten uitstroomen uit stalen ketels, cylinders of flesschen (het z. g. blazen). 674

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 10