Wegens de benoodigde groote hoeveelheden materieel, speciale gastroepen en de onvermijdelijke voorbereidingen, verbonden aan het in stelling brengen van gaswerpers, van de voor het voortbrengen van gaswolken vereischte hoeveelheden gasketels, cylinders ot flesschen, zullen onderscheidenlijk het gaswerpen en het blazen van gaswolken slechts toepassing kunnen vinden in den stellingoorlog,, dus wanneer het front min of meer is vastgeloopen. Mitsdien worden bedoelde gasaanvallen hier niet nader besproken. ie. GASPROJECTIELEN. a. Verschoten door artillerie, bom- of mijnwerpers. Met artillerie-projectielen, bommen of mijnen kunnen alle soorten strijdgassen worden verschoten. Daar de strijdgassen over het algemeen zwaarder zijn dan lucht, hebben zij neiging de laagste plaatsen in het terrein op te zoeken en schuilplaatsen en dergelijke binnen te dringen. Bij het springen van projectielen, gevuld met vergiftige of verstikkende strijdgassen, ontstaat een gaswolk, welke op haar weg een doodelijke werking kan uitoefenen. Meestal echter is de duur dezer gaswolk van kortstondigen aard. Projectielen, gevuld met prikkelende strijdgassen, worden gebruikt om den vijand te noodzaken oogenblikkelijk het gasmasker op te zetten. Sommige arsenicumverbindingen, verstoven tot rook, kunnen door maskers, indien deze geen behoorlijk filter tegen rook en nevel bezitten, heendringen en tengevolge van hoesten of niezen, dwingen de gasmaskers af te zetten. Afhankelijk van het kookpunt dezer strijdgassen en de grootte der springlading zijn zij meer of minder bestendig. Verschillende arseenverbindingen zijn tengevolge van den nevel- of rooktoestand, waartoe zij door de ontploffing van een groote springlading worden gebracht, in staat zich bij gunstige weers gesteldheid zeer lang in de lucht te handhaven. Op deze wijze kunnen zij tot ver in den omtrek werkzaam zijn. Projectielen gevuld met blaartrekkende strijdgassen, kortheids halve mosterdgasprojectielen te noemen, aangezien van deze soort strijdgassen tot nu toe alleen het mosterdgas werd toegepast, kun nen als volgt zijn ingericht. a. bij de ontploffing wordt het mosterdgas geheel als vloeistof over het terrein uitgesproeid; b. de springlading in de projectielen kan zoo hoog worden opge voerd, dat het onder sub a. hierboven vermelde slechts voor een gedeelte plaats vindt, terwijl dan een ander, belangrijker deel, uiterst fijn verdeeld als nevel in de lucht blijft hangen. In dit geval werkt het mosterdgas, behalve door aanraking op de huid, bij hooge concentratie zeer heftig als inademingsvergift. 675

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 11