Bij gunstige weersomstandigheden zijn deze mosterdgasnevels zeer bestendig en tot ver in den omtrek werkzaam. Het over onbegroeid terrein verspreide vloeibare mosterdgas heeft bij droog weer een werkingsduur van ongeveer acht dagen, bij sterken regen van ongeveer drie dagen. Deze tijdsduren kunnen echter voor bouwvallen, struikgewas, boschperceelen, kampongs, alang-alang, schuilplaatsen, loopgraven, granaattrechters, e. d. veel langer zijn. Behalve eigenlijke gasprojectielen, welke slechts een geringe springlading hebben en zich door een zwakken ontploffingsknal onderscheiden, komen ook gasbrisantgranaten voor. Zij hebben een iets geringere-scherfwerking, doch zijn noch door den ontplof fingsknal, noch door uiterlijk voorkomen der springwolk, van brisantgranaten te onderkennen. Ook kan de vijand brisantgranaten en gasprojectielen door elkaar gebruiken of wel gasprojectielen met verschillende soorten strijdgas gevuld. Soorten van gasbeschietingen. Gasbeschietingen kunnen in het algemeen zoowel in den bewe- gings- als in den stellingoorlog toepassing vinden. Onderscheiden worden: le. Gasovervallen op afdeelingen, die een doel van kleine afmetingen bezet houden. Een zeer dichte wolk van vergiftige of verstikkende strijdgassen wordt in zóó korten tijd tegen dit doel verschoten, dat men geen gelegenheid heeft zich daartegen te beschermen (1 a 2 minuten). Concentratie van gas uit verscheidene batterijen is hiervoor noodig. Ofschoon inschieten op het doel in den regel niet zal kunnen plaats hebben, moeten de schietgegevens toch zoo nauwkeurig mogelijk worden bepaald. 2e. Neutraliseerende gasbeschietingen dienen om op het moreel cn het physiek in te werken. Zij worden op zulk een wijze uitgevoerd, dat men genoodzaakt is zoodanige beschermingsmaatregelen te nemen, dat de gevechts kracht wordt verzwakt. Deze gasbeschietingen zijn gewoonlijk van langen duur en kunnen met alle soorten strijdgassen plaats vinden. Zij zullen vooral tegen artillerie worden toegepast. 3e. Besmettende gasbeschietingen dienen om met behulp van blaartrekkende gasprojectielen terreinstrooken zoodanig met blaar trekkend gas (mosterdgas) te besmetten, dat de bezetting daarvan moet worden opgegeven of wel, dat men niet in staat is deze te bezetten, terwijl tevens aanzienlijke verliezen kunnen worden toegebracht. 4e. Storende gasbeschietingen dienen om de bewegingen op bepaalde punten, waarlangs verkeer moet plaats vinden of wel in de kantonnementen te belemmeren, door te dwingen tot op zetten van het gasmasker. Zij zullen gewoonlijk worden uitgevoerd 676

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 12