met prikkelende gasen van bestendigen aard. Deze gasbeschie- tingen kunnen met zeer veel succes in den bewegingsoorlog worden toegepast. Gedurende den wereldoorlog ontwikkelde het gasschieten der artillerie zich tot de belangrijkste verspreidingswijze van chemi caliën. Gasprojectielen, verschoten door de artillerie, zijn in staat den vijand binnen de dracht van dit wapen, dus op zeer groote afstanden, met de daarvoor vereischte gasconcentratie buiten gevecht te stellen c. q. te schaden, terwijl alle beschikbare chemi caliën, derhalve ook de krachtigste, welke bij andere verspreidings wijze niet altijd te gebruiken zijn, in gasprojectielen toegepast kunnen worden. Het gasschieten der artillerie heeft niet als het blazen en het gaswerpen speciale gastroepen noodig en is niet enkel beperkt tot den stellingoorlog, als deze beide versprei dingswijzen, doch kan eveneens toepassing vinden in den bewegingsoorlog. In verband met de groote afstanden, waarop van gasprojectielen gebruik gemaakt kan worden, is het in tegenstelling met het blazen en werpen ten minste op die grootere afstanden volkomen onafhankelijk van de windrichting. Het is niet van belang ontbloot op deze plaats een beknopte vergelijking te maken tusschen scherf- en gasmunitie. Wat de materieele werking aangaat, verkeert gasmunitie in sommige opzichten in gunstiger omstandigheden. De gasbundel is homogeen, terwijl de scherf bundel meer ledige ruimten bevat. De bij de detonatie aanvankelijk omhoog geslingerde chemische stof blijft bij het naar beneden vallen werkzaam. Scherven van brisantgranaten worden mat. En terwijl bij de scherfprojectielen de scherven, die geen doel treffen, verder ongevaarlijk zijn, is bij gasmunitie, de uitwerking der chemische vulling langduriger, soms zelfs zeer langdurig. Het gas beweegt zich over dekkingen heen, valt in kommen, loopgraven, granaattrechters, schuilplaatsen e. d., terwijl de zich nagenoeg rechtlijnig voortbewegende scherven door de dekkingen worden opgevangen, waarachter groote doode hoeken gevormd worden. Een ander voordeel van de gasmunitie is, dat het schieten daar mee niet die nauwkeurige afstandbepaling tot het doel vereischt als de scherfmunitie, omdat scherven onmiddellijk doel moeten treffen en anders voor de uitwerking verloren zijn, terwijl de gas wolk, mits boven den wind geproduceerd, nog door dien wind over het doel heen gevoerd kan worden. Als een ander groot voordeel van de gasmunitie moet beschouwd worden, dat zij, gevuld met blaartrekkende chemicaliën, in staat is terreinen te besmetten, dus hindernissen te doen ontstaan een 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 13