Begroeid terrein, inzinkingen e. d., waar de windsterkte gering is en waar de strijdgassen zich gemakkelijk kunnen ophoopen, zijn het gunstigst voor het gasschieten. b. Geworpen uit vliegtuigen. Vliegtuigen kunnen bommen werpen, welke met vluchtige of bestendige strijdgassen gevuld zijn, zoowel op doelen in het opera tiegebied als op ver achter het front gelegen doelen. Ook kunnen bestendige strijdgassen uit vliegtuigen worden gesproeid. Bij het gebruik van vluchtige strijdgassen is het noodzakelijk, wil men voldoende uitwerking verkrijgen, dat in korten tijd een groote hoeveelheid gas op een bepaald terrein wordt gebracht, hetgeen den inzet van een belangrijk aantal vliegtuigen vereischt. Bommen gevuld met bestendige strijdgassen kunnen, wanneer zij op plaatsen worden geworpen, waar verblijf moet worden ge houden, of voorbij moet worden getrokken, grooten hinder veroor zaken. Zijn zij gevuld met blaartrekkende strijdgassen en vallen zij op uitlaadplaatsen, stations, parken, kantonnementen, défilé's, enz., dan kunnen het verkeer en de aanvoer tot ver achter het front zeer worden bemoeilijkt. Zelfs kan het voor den vijand noodzakelijk worden materieel en gebouwen buiten gebruik te stellen tot na afdoende ontsmetting. Blaartrekkende strijdgassen zijn in staat het herstel van door scherf- bommen aangebrachte schade zeer te bemoeilijken. c. Gashandgranaten. Gashandgranaten hebben slechts weinig waarde, omdat de daar mede verkregen gaswolken weinig omvangrijk zijn. Zij kunnen op korten afstand worden gebruikt om den vijand buiten gevecht te stellen, het best zijn zij geschikt om het verblijf in schuilplaatsen onhoudbaar te maken. d. Door een springlading te verbrijzelen flesschen, gevuld met blaartrekkende strijdgassen, of door het sproeien van deze stof uit tanks in vechtwagens of auto's. Wil men een terrein van te voren met blaartrekkende strijdgassen besmetten om oponthoud of verliezen te veroorzaken bij het door schrijden of bezetten van dit terrein, dan kan men ter plaatse flesschen gevuld met dit soort strijdgassen door een springlading verbrijzelen of bedoeld terrein met deze stof besproeien uit tanks in vechtwagens of auto's. Bij het schieten met mosterdgas-projectielen werd reeds aangegeven, hoe lang het terrein besmet blijft. Van deze methode, om het terrein vooraf met blaartrekkende strijdgassen te besmetten, kan men met voordeel gebruik maken gedurende een terugtocht om den vervolger op te houden en bij de verdediging van een stelling om het voorterrein voor den aan valler minder geschikt te maken voor nadering, legering als anders zins. Bij een terugtocht worden dan défilé's en overgangspunten 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 15