Bij den tegenstoot, waarbij de strijd zich dikwijls oplost in afzonderlijke gevechten kan het aanbeveling verdienen mitrailleurs van de reserve aan de compagnieën toe te voegen. De leiding van de in stelling zijnde mitrailleurs blijft de bataljonscommandant aan zich houden. Heeft de bataljonscommandant zijn reserve verbruikt, 49. dan zal hij trachten zoo spoedig mogelijk een nieuwe te vormen door troepen, welke in de eerste linie kunnen worden gemist, daaruit te nemen; kan zulks niet, dan stelt hij den regimentscommandant met den toestand in kennis. DEKKING TEGEN GEZICHT EN VUUR. Maskeering, pionierwerk. De verdediger moet maatregelen nemen om den aanvaller 174(1). zoolang mogelijk in het onzekere te laten omtrent de (2). juiste plaats waar en de wijze waarop hij zijne troepen 39(i)(2).heeft opgesteld, hetgeen in de eerste plaats wordt bereikt 194 (1), door zorgvuldige maskeering (camouflage) zoowel tegen 207 (1). horizontale als tegen verticale waarneming. In het bijzonder 219(1)- geldt zulks voor de opstelling van de mitrailleurs. 179(2). Alles wat den vijand aanwijzingen kan geven omtrent de 39(3). plaats, waar de eigen troepen zich bevinden of waar deze A.T.V. voornemens zijn hun vuur te brengen, moet worden ver- 152(1). meden. Aanpassing aan het terrein staat op den voorgrond. De scherpe foto's, het geoefend oog van de waarnemers op den grond en in de lucht, de routine in het ontdek ken van de geringste veranderingen in het terrein hebben een enorme volmaking gekregen. Onzichtbaarheid is als regel meer waard dan de beste dekking; met het oog daarop zal men meermalen van kunstmatigen aanleg afzien. Men hoede zich daarom voor opruimingen ten behoeve G.V.I. van het eigen schootsveld, welke den vijand in dezeaan- 39(3). wijzingen zouden kunnen geven. Opruimingen mogen alleen dan geschieden waar deze 39(4). aan waarneming op den grond of uit vliegtuigen zijn ont- 259(1). trokken, b. v. in bedekte terreinen (huizen in kampongs, onderhout in boschterrein). Bewegingen in de stelling moeten tot de strikt nood zakelijke worden beperkt en gedekt geschiedenhierbij ook te denken aan die der trein-, keuken- en filterkarren in het achterterrein de oorlogservaring leerde dat uit het geen van den verdediger werd waargenomen door diens bewegingen, door den aanvaller meest een voortreffelijk beeld over 's vijands maatregelen werd verkregen. 693

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 29