Daarnaast kunnen zij er den nadruk op leggen, dat de oorlogs- chemicaliën strijdmiddelen zijn, die in de toekomst een belangrijke rol vermogen te 'spelen. Uiteraard dient hierbij op den voorgrond gesteld, dat de taktiek der chemische oorlogvoering geen op zich zelf staande taktiek is, doch zich ten nauwste moet aansluiten bij de algemeene taktiek. De in het A. T. V. (Hoofdstuk VI) aangegeven „Grondregels voor het gevecht", zoomede de in de Gevechtsvoorschriften voor de verschillende wapens tot uitdrukking gebrachte beginselen om trent het gevecht," vormen de leidende gedachten voor iedere gevechtshandeling en de taktiek der chemische oorlogvoering zal er naar hebben te streven deze grondslagen en algemeene beginselen zoo goed mogelijk tot hun recht te doen komen. Zoo heeft men zich aan Duitsche zijde tijdens den wereldoorlog veel moeite gegeven een juiste tactiek der chemische oorlogvoering op te bouwen, ten einde o. a. de techniek van het gasschieten op juiste beginselen te baseeren. De daarbij verkregen resultaten werden door voordrachten en cursussen verspreid door ter zake bekwame officieren en scheikundigen. Vooral de artillerie-officieren en de bevelvoering werden onderwerpelijk onderricht. De artillerie officieren leerden berekenen hoeveel geschut, munitie en tijd noodig waren om bij gegeven weers- en terreinsomstandigheden bepaalde oppervlakten op verschillende afstanden te vergassen. Aan de bevelvoering werd duidelijk gemaakt, hoe de chemische oorlogvoering dienstbaar te maken was aan het algemeene gevechtsplan. Want men begreep, dat eerst dan het volle nut uit de chemische oorlogvoering kon worden getrokken, als het gelukte een juist en volledig begrip omtrent haar bijzondere geaardheid te verspreiden en haar taktiek een onderdeel te laten vormen van de algemeene taktiek. Dit voor wat betreft het eventueel te maken offensief gebruik van strijdgassen. Recht evenredig en in nauw verband daarmede staat de kennis van de daartegen toe te passen afweer- maatregelen. Waar de kans dat in oorlogstijd een eventueele aanvaller van het chemische wapen gebruik zal maken, n. b. m. zelfs vrij groot mag worden geacht, komt het, in het stadium althans, waarin wij ons ten aanzien van het gasvraagstuk bevinden, noodig voor, dat allereerst aandacht worde geschonken aan de ter bescherming tegen strijdgassen te nemen tactische maatregelen en in verband daarmede eventueel te treffen voorzieningen, waarvan de wetenschap, ook al bewegen zich deze voorzieningen grootendeels op technisch gebied, voor de juiste toepassing dier maatregelen ten eenenmale onmisbaar is. Het is dan ook, zooals uit de betiteling reeds moge gebleken zijn, de bedoeling van dit opstel, uitsluitend hierop het licht te doen vallen. 666

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 2