Niet alleen moet eene veldversterking zelf aan de waar neming worden onttrokken, maar ook moet alles worden vermeden wat den waarnemer een practisch aanknoopingspunt voor het onderkennen daarvan geeft (b. v. niet tegen waar neming gedekte aanleg) (vooral van verbindingsloopgraven) druk(ker) verkeer in de nabijheid van commandoposten, voetpaden in de nabijheid van mitrailleurnesten, waar nemingsposten en schuilnissen, verstrekkingsplaatsen van verplegingsbenoodigdheden en munitie, het ongedekt af lossen, het niet bedekken van grasvelden waar zoden zijn gestoken, de koppen der paaltjes van ijzerdraadversper ringen niet in de kleur van de omgeving. Van groot nut als aanvulling van de maskeering kunnen O-V. 1. schijndekkingen zijnzij mogen echter niet te zeer 219(2). opvallen en niet iets onwaarschijnlijks willen voorstellen (hetgeen als regel uit een tactisch of technisch oogpunt daarbij behoort mag niet ontbreken). Opstellingen van voertuigen (geweermitrailleur-, G. T.-, K.-, F.-karren) en draadlooze stations moeten aan 's vijands waarneming worden onttrokken of als zoodanig niet opvallen, ook in het achterterrein geen massale doch gesplitste opstelling, met vermijding van alle regelmaat c. q. gepaard met maskeering. In het algemeen is het goed de eigen opstel lingen uit de lucht te doen bekijken en te doen foto grafeeren en daarna te veranderen en te doen verbeteren. I.M. T. Voor de veldversterkingen zelf wordt verwezen naar de 1926 „Wenken voor het practisch beoefenen van veldverster- blz.34, kingen", door „Pionier". 104,152, Als volgorde voor de werkzaamheden wordt aanbevolen 239. l. maatregelen verhooging vuuruitwerking 2. voor maskeering 3. aanleg mitrailleurnesten 4. schutterskuilen 5. verbeteren natuurlijke en aanleg kunstmatige hinder nissen 6. aanleg schuilnissen; 7. schijndekkingen; 8. wegen. A. O. Indien het groot pioniergereedschap noodig is, moet 1915 voor de beschikbaarstelling daarvan eene regeling worden no. 15. getroffen, eveneens in voorkomend geval voor de beschik- A.T.V. baarstelling van hindernis-, maskeerings-, camouflage- en 154(2). gasafsluitingsmaterieel. Met eenvoudige middelen moet G. V. l. men zien uit te komen. 174(2). Moet een gedeelte van de bataljonsreserve beschikbaar A.T.V. worden gesteld om de compagnieën in de eerste linie 695

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 31