danig, dat dit het terrein voor het front op een bepaalden afstand geheel bestrijkt. Dit vuur wordt op een afgespro- 249. ken sein of codewoord, hetwelk in het bataljonsbevel voor den nacht wordt medegedeeld, geopend en gedurende een te bepalen tijd volgehouden, wanneer de vijand aan valt. Herhaling van dat vuur kan worden gevraagd. O. V. I. De mitrailleurs kunnen bij nachtelijk vuur van veel nut 187- zijn, omdat zij bij de noodige voorbereiding, op de van te voren bepaalde plaatsen een juist vuur kunnen afgeven. R-J- Het vuren bij duisternis (mist, rook, nevel, stof) der 322(2). geweermitrailleurs kan worden voorbereid, doch nimmer V.S. op grooteren afstand dan 300 M., door verlichting van G.M. het doel, door overdag zoodanige opstelling en richting 65(1) te geven, dat 's nachts zonder meer toch gericht vuur (2). wordt afgegeven op een bepaald terreindeel, door gebruik van hulpmikpunten. R-i. Het geweervuur op een bepaalde strook wordt afgegeven 322(1). als gezamenlijk vuur. Verlichting voorterrein. Verlichting van het voorterrein kan onder bepaalde G.V. I. omstandigheden (geschikt terrein, geschikte gelegenheid 247(2). tot opstelling en gebruik van het verlichtingsmiddel, geen nevel, mist, regen, rook of stof van springende projec tielen) mede veel bijdragen tot de veiligheid (bescherming tegen verrassingen) (lichtkogel, vuurpijlen, zoeklichten, enz.). Het tactisch gebruik van gaszoeklichten. De gaszoeklichten, welke eene werkingssfeer hebben van 300 tot 500 M., afhankelijk van den atmosferischen toestand, de gesteldheid van het terrein enz., worden gebezigd voor verlichting op kleine afstanden tot een maximum van 400 M. Eene dergelijke verlichting maakt, dat de aanvaller op het tijdstip, dat de vijandelijke artillerie, terwille van de veiligheid van de aanvallende infanterie, haar vuur A.T.v. moet verleggen (op welk tijdstip eerst in het algemeen de DWgeweermitrailleurs van den verdediger het vuur openen) 208(2)en °P het oogenblik waarop de vijand den stormaanval inzet (eerst op welk oogenblik, de geweerschutters van den verdediger bij voorkeur vuren) onophoudelijk wordt gezien en gehinderd, en de vuuruitwerking van den verdediger wordt vergroot. Op dat tijdstip en dat oogenblik werken de gaszoeklichten dan in het bijzonder samen met de geweermitrailleurs en de gewerenoverigens kunnen ze worden gebezigd om de uitwerking van het mitrailleurvuur binnen den maximumafstand van 400 M. te bevorderen. 698

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 34