Moet men zich van den vijand losmaken, dan is het A. T. V. werkzaamste middel en zooals de ondervinding heeft 147 (7). geleerd als regel het eenig doeltreffende middel een bij O. V. I. voorkeur verrassend ondernomen aanval met het doel om 189(2). 's vijands voorste troepen over een beperkte diepte terug 231 (1). te werpen en dan terug te gaan, vóórdat de vijand zich van den schok heeft kunnen herstellen. Zoodanige aanval moet, om den tegenstander te misleiden, worden verricht op de gewone wijze voor wat betreft de troepen in eerste linie en den krachtigen steun van artil lerie en mitrailleurs, terwijl op het oogenblik dat de aanval niet verder wordt doorgezet, de alsdan gebruikelijke maat regelen om zich in het veroverde terrein vast te zetten, moeten worden getroffenuit niets mag blijken dat de aanval slechts dient als inleidenden maatregel voor het teruggaan. Daarentegen wordt alles wat geen rechtstreeksche be moeienis met het gevecht heeft, gereed gemaakt om ver- 190(1) volgens terug te gaan, te beginnen met de treinen, voer- (2). tuigen, paarden (terrein en wegen achter het front moeten worden vrij gemaakt), daarna de regimentsreserve, vervol gens de bataljonsreserves, de compagniesreserves en zoo opvolgend alles wat niet tot het tegengaan van een eventueelen aanval van den vijand noodig is en ongezien 186(1). kan verdwijnen, zoodat ten slotte een naar verhouding 189(3). zeer ijle, doch krachtig door artillerie en mitrailleurs ge steunde linie van posten en patrouilles ter plaatse blijft het streven moet zijn om zoo min mogelijk infanterie in front te laten. De artillerie treft in dit stadium slechts voorbereidende maatregelen, welke overeenkomen met de bij stellingver andering gebruikelijke (tijdige verkenning van de wegen, dichter aantrekken van de voorwagens, trek-auto's, dieren, 186(3). G. B. e. d.). De mitrailleurs zenden in den regel hunne draagpaarden en GnV terug. Zoodoende heeft reeds geruimen tijd, voordat de troepen zich van den vijand losmaken en de artillerie en mitrail leurs echelonsgewijze teruggaan, achter het front een verkeer plaats in achterwaartsche richting. Het is van buitengewoon belang om dit verkeer aan het zicht van den vijand, in't b ij zonder uit de lucht, te ont trekken, omdat alleen dan de beoogde misleiding van den vijand omtrent het eigen voornemen kan worden bereikt; zulks is echter zeer moeilijk, menigmaal om zoo te zeggen onmogelijk. 200(1). Dit is dan ook de reden waarom in den regel de nacht 211. moet worden afgewacht, wanneer de duisternis tegen zicht 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 40