voldoende de wegen af te sluitenhet leggen van hinder lagen kan daarbij doelmatig zijn. 190 (2). De terugtocht moet derhalve zorgvuldig worden voorbe reid, om de bewegingen der onderscheidene troependeelen met elkander in harmonie te brengen, en soms, vooral 's nachts, naar het horloge worden geregeld. Om het voornemen voor den tegenstander verborgen te houden, is het, in 't bijzonder bij een nauwe gevechts aanraking met den vijand, noodzakelijk, den troep eerst op het laatste oogenblik d.w.z. eerst dan wanneer de betrokken afdeeling naar achteren in beweging wordt gesteld, daarvan mededeeling te doen. Slechts de compag- A.T.V. niescommandanten mogen van te voren vertrouwelijk mon- 14(2) b. deling of schriftelijk, doch niet met technische middelen, worden ingelicht. De bevelhebber gaat naar achteren, zoodra de terugtocht verzekerd schijnt te zijnde bataljons- en compagnies- 211. commandanten blijven bij hunne troepen, de sectie- en 200 (2). brigadecommandanten gaan met hunne laatste brigade of laatste manschappen terug. Zooals uit het voorgaande blijkt, moet het afbreken van het gevecht en het teruggaan te voren worden geregeld en moet in zekeren zin het geheele programma voor den terugtocht van te voren voor al de daarvoor in aan merking komende aanvoerders worden ontvouwd. BATALJONSBEVEL. Inleidende bevelen (afzonderlijk te geven). 1. c. q. Uitzenden van officieren tot verkenning nieuwe stelling en terugtochtswegen. 2. Afmarsch G. T. (weg, doel, tijd) afmarsch en gereed- stelling der gevechtsvoertuigen van de compagnieën (buiten bereik werkzaam artillerievuur). 3. Ontruiming hulpverbandplaats, afvoer gewonden. 4. c q. Voorbereiding vernielingswerkzaamheden. Onder voorwaarde hieraan voldaan: 1. Nieuwe berichten omtrent vijand. 2. Eigen toestand v. z. noodig. 3. Opdracht regiment (in het algemeen) bataljon (in het bijzonder) algemeen verloop nieuwe voorste verdedi gingslijn, grenzen, opdracht neventroepen. 4. Bevelen voor het verrichten der dwaalspoor- en ver sluieringsmaatregelen. 707

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 43