zal moeten worden ingezet, ongezien door den vijand, moeten kunnen worden bereikt. De daarvoor noodige bewegingen moeten kunnen worden uitgevoerd, zonder on der „waargenomen" vuur te geraken. De reserve van een op beide vleugels niet aangeleund regiment hetgeen ten onzent wel regel zal zijn wordt althans in den aanvang meest achter het midden geplaatst en wel zoover, dat de verschuiving zoowel binnen het regimentsvak als naar de beide vleugels mogelijk blijft; later wordt de reserve verplaatst hetzij naar het vak, het welk het meest bedreigd wordt door den frontaanval, hetzij naar den meest bedreigden vleugel, in welk laatste geval het bataljon meestal uitwaarts wordt opgesteld, achterwaarts geëchelonneerd. Terreinsgesteldheid (dekking) en de ligging van het vijandelijk vuur kunnen reden zijn om (tijdelijk) van voorgaande opstelling af te wijken zelfs kan het voor komen dat de reserve wordt gesplitst. 188. Gelijke eischen als voor de plaats, gelden voor de for matie van een reservebataljon met dien verstande, dat in alle echelons de afstanden tot de meer naar voren geplaatste afdeelingen kleiner worden genomen om bij een doordrin gen van den vijand sneller te kunnen ingrijpen de batal jonscommandant moet de formatie dus met zorg kiezen in den regel kan een reserve bataljon meer ge sloten blijven dan een voorste bataljon, doch het O.V.I. zal zich zoo eenigszins mogelijk niet in open terrein 132. vertoonen (waarneming door vijandelijke vliegtuigen). Bij de opstelling in bedekt terrein moet rekening worden gehouden met vliegtuigaanvallen (bommen) ook al is dat terrein, ongezien door den vijand, bereikt, omdat het terrein b. v. juist omdat het zich zoo leent voor opstelling van reserves, doel kan zijn van die vliegtuigaanvallen. Steeds moet bij een reserve bataljon voor luchtafweer worden gezorgd (verkenning en strijdmiddelen). Ook bij de verdediging wordt de taak van een reserve bataljon gedurende het gevecht bepaald door den regi mentscommandant de bataljonscommandant is dus niet zelfstandig in het gebruik van zijn bataljon zonder uit drukkelijk bevel van den regimentscommandant mag het 135. bataljon niet aan het gevecht deelnemen, uitgezonderd uiteraard in dringende gevallen als b. v het afslaan van een verrassenden flankaanval of het tot stand brengen van een aanval, welke bij verrassing door de voorste bataljons is heengedrongen; van zoodanig optreden moet echter den regimentscommandant onmiddellijk mededeeling worden gedaan. De commandant van een reserve bataljon moet nagaan 51. welke gevallen zich kunnen voordoen en de uitvoering 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 45