188 (2). bataljon dat tengevolge van geleden verliezen ernstig ver zwakt is, op een gunstig oogenblik, b. v. 's nachts af te lossen de tegenpartij die door de voorste bataljons is heen gedrongen, terug te werpen (tegenstoot) het tegengaan van een flankaanval het dekken van het teruggaan van het regiment, wanneer tot het laatste het uitdrukkelijk bevel is gegeven. De aflossing van een bataljon in voorste linie kan worden voorbereid op dezelfde wijze als bij een nachtelijke ver plaatsing (wegen kiezen, aanduiden, vuurvrije en vuurarme ruimten, bij dag nieuwe opstellingsplaats door eigen offi cieren laten verkennen, enz.). De uitvoering van een tegenstoot om een binnengedron gen vijand uit de stelling te werpen zal in het algemeen plaats hebben op bevel van den regimentscommandant moet snel geschieden en zoo mogelijk gericht zijn op 's vijands flank of rug. Tijd om nader te verkennen of voor bereidende maatregelen te treffen bestaat er niet, vooral voor deze (verschillende) gevallen is het dus noodig dat tijdig de uitvoering is overwogen en met de compagnies commandanten is besproken. Menigmaal zal reeds uit het verloop van het gevecht blijken, welk het meest bedreigde gedeelte wordt, waar dus de tegenstoot zal plaats moeten hebben en zal de bataljonscommandant zijn bataljon in die richting (gaandeweg) moeten verschuiven, waarbij gebruik wordt gemaakt van terreindeelen, waarop weinig vuur ligt of sterk beschoten gedeelten tijdens vuurpauzen moeten worden overgetrokken. Met het oog op de verplaatsing en de nieuwe opstelling van het reserve bataljon is het noodzakelijk dat te voren de bijzonder sterk beschoten gedeelten en vuurarme dan wel vuurvrije ruimten voortdurend door waarneming en in schetsen worden vastgelegd en de compagniescomman danten daarvan op de hoogte worden gebracht. Bij het tegengaan van een omvattenden aanval op een vleugel of flank van het regiment, zal het bataljon veelal allereerst naar buiten moeten worden verplaatst. Zulks zal dikwijls dadelijk moeten geschieden; van bijzonder voor deel is het dan, dat het (doen) verkennen voor zoo'n geval en de overdenking van de uitvoering daarvan, reeds heeft plaats gehad, opdat gedekt door geëigend terrein en in een doelmatige formatie de aanval kan worden tegenge gaan, hetzij door een offensief, hetzij door een defensief optreden. Voor het dekken van het teruggaan van het regiment zal de bataljonscommandant als regel een opname stelling 711

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 47