De vooruitgeschoven verbindingspost wordt meestal tevens als verzamelplaats voor berichten gebruikt, terwijl hij eveneens kan samenvallen met den commandopost van den commandant der voorhoede (c. q. een commandant van een der in voorste lijn marcheerende onderdeelen). Hij wordt naar voren verplaatst zoodra zulks voor de verdere verlenging van de as gewenscht is. Indien de vooruitgeschoven verbindingspost niet samenvalt met den commandopost van den commandant van een in voorste lijn marcheerend onderdeel, wordt meestal de onderlinge verbinding tusschen dezen commandant en dezen post door middel van ordonnansen (c. q. optisch) onderhouden. Zoodra nauwer contact met den vijand wordt verwacht, de artillerie eventueel steun zal moeten verleenen en de voorwaartsche beweging derhalve ook trager verloopt, moet zoo noodig tot splitsing van de verbindingsas worden overgegaan. Hierbij kunnen verschillende methoden worden toegepast. De beste methode is die, waarbij door de verbindingsafdeeling van den bevelhebber (het hoogere échelon) ten behoeve van ieder der in voorste lijn marcheerende naast lagere onderdeelen een verbindingsas wordt aangelegd, waardoor eene doorloopende verbinding met de commandanten dezer onderdeelen wordt ver kregen. Deze verbindingsassen verbinden dus den vooruitgeschoven verbindingspost, welke eventueel tevens de toekomstige commando post is van den bevelhebber, met de commandoposten van de naast lagere commandanten. Bij het voortzetten van den marsch kunnen zij door het hoogere échelon worden verlengd. Indien echter het lagere échelon ten eigen behoeve reeds tot het aanleggen van een verbindingsas is overgegaan, wordt deze als verlenging van de as van het hoogere échelon gebruikt, waarbij het hoogere échelon personeel en -materieel met het lagere échelon uitwisselt, ten einde dit in staat te stellen tot verdere verlenging van de verbindingsas. Het verdient echter aanbeveling, indien het hoogere échelon zoolang mogelijk de verlenging van de verbindingsas voortzet, ten einde zoolang mogelijk het personeel en materieel van het lagere échelon beschikbaar te houden. Een tweede methode is die, waarbij het lagere échelon de aansluiting met den vooruitgeschoven verbindingspost en verder de verbinding in de eigen as tot stand brengt. Het personeel van het hoogere échelon werkt door aan de verlenging van de oorspronkelijke as (hoofdas). Na eene verplaatsing wordt door het lagere échelon een nieuwe verbinding tot stand gebracht naar de hoofdas (nieuwe vooruitgeschoven verbindingspost), de eerst uitgelegde verbindingen weer opgenomen (oude verbinding met de hoofdas en niet meer ;benoodigde gedeelte van de eigen as) en de eigen as verder verlengd. Door combinatie zijn nog verschillende andere methoden mogelijk. Bij de eerste methode moet het splitsingspunt van de verbin dingsassen tijdig naar voren worden verlegd, ten einde door het 715

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 51