opnemen van niet meer benoodigde verbindingen weer personeel en materieel vrij te maken ten behoeve van de verdere verlenging. Bij het optreden in het verband van de divisie zal het terrein dikwijls tot zeer vroegtijdige splitsing van de verbindingsas ten behoeve van naast elkaar optredende onderdeelen noodzaken. Zoo noodig wordt later nog tot verdere splitsing van de assen overgegaan, terwijl indien de omstandigheden gunstig zijn ten slotte ook dwarsverbindingen tusschen naast elkaar optredende onderdeelen tot stand kunnen komen. Ten einde zoolang mogelijk over de laatstgenoemde verbindingen te kunnen beschikken worden deze zoover mogelijk naar voren tot stand gebracht (bij een terugtocht zoover mogelijk van den vijand af). Bij den aanval loopen de verbindingen meestal niet verder door dan tot aan de commandoposten van de in voorste lijn optredende bataljons, waar echter personeel en materieel wordt gereed gehouden voor de verdere verlenging van de assen bij voortschrijdenden aanval. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat bij de hedendaagsche opbouw van het verbindingssysteem tijdens de beweging het streven voorzit naar doorloopende telefonische verbindingen, welke zich aanvankelijk beperken tot die in de taktisch meest belangrijke richting (marschweg) en welke zich door splitsing vermeerderen naarmate, tengevolge van den geringeren afstand tot den vijand, de voorwaartsche beweging trager verloopt en ook de behoefte aan verbindingen stijgt. Een dergelijke opbouw kost ongetwijfeld veel personeel en materieelis echter in verband met de eischen, welke het moderne gevecht stelt noodzakelijk. 2. De toepassing bij de oefeningen der infanterie. Thans dienen we na te gaan in welke mate het verbindings systeem voor verschillende gevallen bij de oefeningen van de infanterie met het huidige personeel kan worden toegepast. Het behoeft geen betoog, dat het toepassen van het hiervoren geschetste verbindingssysteem in zijn geheelen omvang slechts mogelijk is, indien men zoowel bij den Regimentsstaf, als bij den Bataljonsstaf over eene verbindingsafdeeling van voldoende sterkte en voorzien van het noodige materieel kan beschikken. Het thans bij de infanterie beschikbare telefoonmaterieel is wat de kabel betreft beslist te gering. Het aantal toestellen is wel voldoende te achten. Seinmiddelen voor de grondverbindingen zijn er voldoende; die voor de verbinding met vliegtuigen blijven hier verder buiten beschouwing, aangezien deze meestal in nauw verband met de radio worden gebruikt, waarover we voorloopig nog niet kunnen beschikken en welke verbindingen we hier dan ook niet zullen bespreken. Voor de oefeningen van de infanterie moeten er bij den Regi ments- en Bataljonsstaf verbindingsafdeelingen worden gevormd,, 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 52