De behoefte aan ordonnansen is dikwijls zoo groot dat het organiek ingedeelde personeel ontoereikend is en er ordonnansen uit de gevechtssterkte van de onderdeelen moeten worden aan gewezen. B. Legering en rustbeveiliging. Bij de legering kan men meestal met een beperkt aantal ver bindingen volstaan. Indien afzonderlijke kantonnementen (bivaks) worden betrokken, wordt het kwartier van den Dets. Ct. in den regel telefonisch verbonden met het kwartier van de kantonne- ments(bivak)commandanten. Overigens wordt de verbinding door middel van ordonnansen onderhouden. Zijn ter beveiliging voorposten uitgezet dan wordt in den regel door de verb. afd. van het detachement bovendien een ver bindingsas, bestaande uit telefoon- en ordonnansenverbindingen tot stand gebracht, welke het kwartier van den bevelhebber verbindt met den voorpostencommandant en c. q. met een nog verder vooruitgeschoven verbindingspost (verzamelplaats van berichten ten behoeve van vooruitgeschoven verkenningsafdee- lingen enz.). Indien de nabijheid van den vijand zulks vordert, kan de verbindingsas bij het voortzetten van den marsch even tueel worden verlengd. De voorpostencommandant regelt verder den verbindingsdienst ten behoeve van de voorposten. Daartoe wordt de verbindingsas verlengd door van den commandopost van den voorposten ct. uitgaande telefoonverbindingen, naar de hoofdonderdeelen (in den regel tot aan de voorpostendetachementen). Het is niet altijd noodzakelijk de voorpostendetachementen rechtstreeks te ver binden met den voorposten- (c. q. vak-) commandant, daar het soms voordeeliger zal zijn deze verbinding over een neven deta chement tot stand te brengen. De genoemde verbindingen zijnde hoofdverbindingen van de voorpostenopstelling, terwijl naast (c. q. ter vervanging) van deze verbindingen ordonnansen en optische midde len worden gebruikt. De zijwaartsche verbinding met de neven onder deelen wordt veelal door patrouilles (c.q. optisch) onderhouden. Indien er artillerie is aangewezen om eventueel steun te verleenen, moet voor een goede verbinding tusschen de artillerie en de infan terie worden zorggedragen (telefoon, optisch en c.q. ordonnansen). Naarmate de kans op ernstige vijandelijke ondernemingen grooter is, moet het verbindingssysteem vollediger worden op gebouwd. Moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een algemeenen aanval, dan worden de verbindingen, zich aanpassende aan de opstelling van de troepenmacht, tot stand gebracht, als in het verdedigend gevecht. C. Marschen op grooten afstand van den vijand. Hierbij kan de onderlinge verbinding in het regiment en in de onderdeelen op eenvoudige wijze door middel van ordonnansen en door het doorgeven van eenvoudige teekens, bij nachtmar- 719

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 55