bindingsassen ontworpen richting te doen doortrekken. Het per soneel en materieel van de bataljons kan dan beschikbaar blijven voor de verdere verlenging van de verbindingsassen van het regi ment bij voortschrijdenden aanval. Somtijds, wanneer tengevolge van een vroegtijdigen aanleg van de verbindingsas van het regiment en het tot stand brengen van de achterwaartsche telefoonverbindingen naar den vooruitgeschoven verbindingspost van de divisie (c.q. het niet tijdig uitwisselen van personeel en materieel met de divisie) onvoldoende personeel en materieel ten behoeve van de vorengenoemde werkwijze be schikbaar is, of indien er personeel en materieel ten behoeve van den aanleg van telefoonverbindingen bij het inzetten van het reserve bataljon of voor andere noodzakelijke verbindingen (mi trailleur en Co post) beschikbaar moet blijven, zal men er mede moeten volstaan alleen de telefoonverbindingen in de regiments verbindingsas tot aan een vooruitgeschoven verbindingspost door de verbindingsafdeeling van het regiment tot stand te doen brengen. Door de verb, afdeelingen van de bataljons in voorste lijn moet dan de achterwaartsche telefoonverbinding met den vooruitge schoven verbindingspost van het regiment worden aangelegd en voor de verdere verlenging van deze verbinding bij voortschrijden den aanval worden zorg gedragen. In dit geval dient er echter naar gestreefd te worden zoo spoedig mogelijk personeel en materieel vrij te maken ten behoeve van de verdere verlenging van de verbindingen (uitwisselen Divisie met regiment, regiment met bataljon). Tijdens de gereedstelling kunnen ook nog dwarsverbindingen (telefonisch) worden aangelegd, door de verb. afd. van het regi ment met een nevenregiment, door die van het bataljon met een nevenbataljon. Dit geschiedt echter alleen indien daartoe tijd en gelegenheid bestaat. Bij voortschrijdenden aanval blijven deze verbindingen verder voorwaarts veelal achterwege. Aanleg van andere telefoonverbindingen moet bij den aanval veelal achterwege blijven. De verdere noodzakelijke verbindingen, ook die bij de lagere onderdeelen, worden derhalve met behulp van ordonnansen en optische (c. q. geluid gevende) middelen onder houden. Ten behoeve van de verbinding van den jbataljonscom- mandant met de commandanten van de compagnieën in voorste lijn kan een vooruitgeschoven verbindingspost worden gebezigd, welke indien mogelijk door de tijdige verlenging van de telefoon verbinding met den Co post van den bataljonscommandant ook telefonisch wordt verbonden. Bij de verlenging van de verbindingsassen bij voortschrijden den aanval zal men dikwijls aanvankelijk met één telefoonverbin ding in de verbindingsassen moeten genoegen nemen. Bij het verplaatsen van de commandoposten worden de plaatsen van de nieuwe commandoposten bij voorkeur gekozen bij verlaten vooruitgeschoven verbindingsposten of verlaten commandoposten 722

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 58