van de lagere onderdeelen. Het aantal nieuw tot stand te brengen verbindingen wordt daardoor beperkt, aangezien dan veelal kan worden volstaan met overname van de bestaande verbindingen en met de verlenging van de verbindingsassen. Wanneer met ge noegzame zekerheid bekend is waarheen de Co post zal worden verplaatst wordt tijdig begonnen met de eventueele noodzakelijke aanvulling van den door't lagere onderdeel te verlaten commando post en met de uitwisseling van materieel en personeel. Bij gevechten in bijzondere omstandigheden dient uiteraard de verbindingsdienst zich aan de zich voordoende omstandigheden aan te passen. Zoo zal b. v. bij riviergevechten, waarbij een rivierovergang wordt beoogd, moeten worden zorg gedragen dat tijdens de voorbereiding van den overgang eene goede telefoon verbinding is aangelegd tot aan de overgangspunten, ten einde berichten omtrent de vordering van den brugslag, omtrent het overschrijden van de hindernis van bepaalde onderdeelen, enz. zoo spoedig mogelijk naar de gevechtsleiding te kunnen verzenden. Met de troepen welke de hindernis het eerst passeeren moet ook de telefoonverbinding dadelijk volgen, waarbij echter met het oog op het gevaar van vijandelijk artillerievuur of luchtaanvallen op de bruggen de telefoongeleidingen op eenigen afstand van de bruggen over de rivier moeten worden gelegd. Alvorens te besluiten wenschen wij er hier nogmaals de aan dacht op te vestigen, dat een soepel gebruik van de verbindings middelen nadrukkelijk is en dat in verband hiermede het in dit laatste hoofdstuk vermelde omtrent de verbindingen ten behoeve van de infanterie slechts mag worden beschouwd als zijnde van algemeene strekking. Hoewel dit opstel geen aanspraak mag maken op volledigheid meenen wij toch wel zoodanige gegevens te hebben verstrekt, dat daarvan, bij gebrek aan ter zake geldende voorschriften, bij de oefeningen van de infanterie een nuttig gebruik kan worden gemaakt. 723

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 59