Ook het Engelsche voorschrift: „Defence against gas 1927. Provisional", legt er den nadruk op, dat door voortdurende en opklimmende oefening het ongemak, voortspruitende uit het dragen van het gasmasker, veel gemakkelijker kan worden overwonnen. De vraag rijst dan ook of er nu, in vredestijd, niet voldoende tijd en gelegenheid te vinden is, den troep met zijn bescher mingsmiddelen vertrouwd te maken door alsdan met onscha delijke chemicaliën te werken, waardoor men zich tevens van de gasdicipline overtuigen, de te nemen beschermingsmaat regelen uitvoeren en den gasalarmeeringsdienst tevens toe passen kan. b. De chemische oorlogvoering heeft blijkens de oorlogspraktijk bijzonder veel uitwerking tegen slecht geoefende troepen. In dit opzicht is er een frappant verschil tusschen troepen met een uitstekende gastucht en die, waarbij de gastucht te wenschen overlaat. De graad van gastucht van een troep is een uitnemende waardemeter voor het algemeen gehalte van dien troep. De bescherming van den troep tegen strijdgassen staat of valt met het al of niet handhaven van een strenge gastucht. Wanneer alle beschermingsmiddelen uitmuntend zijn en alle maatregelen zijn getroffen, dan is het ten slotte toch de naleving dier maatregelen, de gastucht, waarvan het aantal slachtoffers afhangt. Behalve op den gasofficier rust op elk commandant van laag tot hoog de verplichting te allen tijde een strenge gastucht te handhaven. Onder gastucht dient men niet alleen te verstaan het stipt opvolgen van de desbetreffende voorschriften en bevelen, doch ook de kennis van het gevaar en de beteekenis van de ver schillende soorten gasaanvallen. Onder meer omvat het begrip gastucht dus het volgende: a. Een juiste draagwijze, goed onderhoud en handig gebruik van het gasmasker. b. Het nooit verslappen van het telkens opnieuw opzetten van het gasmasker, ook bij herhaald loos alarm. c. Het niet afzetten van het gasmasker vóór het desbetref fende commando. d. Het geoefend zijn in het dragen van het opgezet gasmas ker gedurende langen tijd en onder moeilijke omstandig heden. e. Het op de juiste manier behandelen van levensmiddelen, instrumenten, wapens, munitie, kleeding, enz. in verband met de chemische oorlogvoering. Het volkomen op de hoogte zijn met het gebruik en de beteekenis van gasalarmeeringsmiddelen, gasdichte schuil- 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 5