palen kan zien. Aan het begin én het einde van de prikkeldraadheg wordt een schoorpaal p geplaatst (fign. 1 en 2), waaraan men de boven- en middendraden bevestigt. Draadheggen worden gecombineerd met draadcylinders toege past (fig. 5) of wel er worden in de openingen spiraalvormige stukken prikkeldraad aangebracht en bevestigd (fig. 6). B. Vervaardiging. Voor elke draadheg is het volgende personeel noodig: 1 O. O. ploegcommandant, bijgestaan door 1 korp. 1 traceerploeg a 2 man 2 man. 1 materialenploeg pro memorie. 3 palenploegen a 2 man 6 3 draadploegen a 2 man (langsnet) 6 2 a 2 man (schoornetten) 4 2 a 2 man (getrokken uit de tra ceerploeg en de 3 palenploegen, die intusschen c. q. ten deele -- gereed zijn gekomen met het traceeren van de versperring en het aan brengen der palen). Totaal 1 O. O., 1 korp. en 18 manschm le. Hei traceeren. De traceerploeg bepaalt op de pas de plaats van elk der palen en geeft die aan door een piket, een takje, een kras, enz. 2e. De aanvoer van materialen. De materialenploeg begint onmiddellijk met de palen en het prikkeldraad langs de getraceerde versperring neer te leggen. De sterkte van deze ploeg hangt geheel af van den afstand waarover de materialen moeten worden aangevoerd. 3e. Het inslaan, c. q. indraaien der palen. Voor elke rij palen wordt een palenploeg van 2 man aangewezen; bij gebruik van houten palen is één man voorzien van een sleg, de andere van een schop, voor het zoover noodig graven van gaten tot plaatsing der palen. IJzeren palen worden ingeschroefd, door de punt van een tweede schroefpaal of een ijzeren staaf door één der oogen te steken en door rond de paal te loopen; de 2e man drukt met den voet de schroef naar omlaag. 4e. Het bevestigen van het prikkeldraad. Elke draad wordt bevestigd door een draadploeg van 2 man, welke, bij gebruik van ijzeren palen, voorzien is van een buig- en snijtang en zoo mogelijk ook van gewatteerde handschoenen en beenbeschermers. Bij gebruik van houten palen wordt dit gereed schap vermeerderd met een hamer en krammetjes. Eén man draagt de prikkeldraadrol, de tweede bevestigt het draad telkens aan een paal. 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 61