5. DE LESSEN DER ERVARING. Antwoord aan luit. kol. Snell. door CAMURS. Door buitenlandsch verlof en daarmee samenhangende reizen was ik eerst heden in de gelegenheid te antwoorden op de interes sante commentaren door luit. kol. Snell op mijn artikel, voorkomend in I. M. T. 1928 No. 2, gesteld. Waar de gezaghebbende schrijver het blijkbaar im Groszen und Ganzen met de strekking daarvan, nml. grondige studie van het in p. 11 V. P. T. L. vermelde, eens is (zijn noot op blz. 202 I. M.T.), bovendien ongevraagd betui gingen van instemming werden ontvangen van een oud-Wapenchef en een oud-Mil. Ct. van Atjeh en O., zou ik met de kennisneming van de door overste Snell gestelde kantteekeningen hebben volstaan, ware het niet, dat er in het artikel van mijn hooggeschatten opponent een drietal punten voorkwamen, die door ZHedgestr. vermoedelijk niet zoo zijn bedoeld, als ze werden neergeschreven, maar nochtans rechtzetting behoeven. 1. De beoordeeling der methoden-van der Maaten. Deze me thoden waren door den majoor v. d. Maaten in de practijk beproefd, deugdelijk bevonden en met succes bekroond. Zij omvatten vrij wat meer dan de systematische omsingeling en doorzoeking van ganr- pongs, zoo o, a. wenken betreffende patrouilleeren, marschdisci- pline, munitieverbruik, afslaan van glewangaanvallen, enz. en vormden den grondslag voor de samenstelling van het voorloopig V. V. II 1904-1906 en het V. V. II 1907. Maar wat sterker spreekt: ik heb in het bestuursarchief te Lho Soekon kunnen constateeren, hoe wijlen overste Scheepens, dien zelfs iemand, met de krijgser- varing van mijn opponent, gaarne als meester zal willen erkennen, voor zich persoonlijk nauwkeurg aanteekening had gehouden van de wenken en voorschriften van majoor v. d. Maaten, ook toen hij met dien hoofdofficier in geen dienstverband stond. Het wil mij reeds daarom voorkomen, dat de methoden-v. d. Maaten een der sympathiekste figuren uit den lateren Atjehoorlog een betere quaiificatie verdienen dan „de zgn. tactiek van Van der Maaten" (p. 203) en „dingen, welke door den toenmaligen majoor van der Maaten werden gemaszregeld" (p. 205). Trouwens geeft mijn commentator zelf op p. 209 een mooi voorbeeld van een geslaagde afsluiting en doorzoeking van een gampong-complex volgens de methode- v. d. Maaten. Ook spreekt de luit. kol. Snell zich naar 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 63