733 9. BOEKBESPREKING. Nasporingen en studiën op het gebied der Nederlandsche en der Nederlandsch-Indische krijgsgeschiedenis. In dank ontvingen we het 33ste Jaarverslag (over 1927) betreffende Nasporingen •en studiën op het gebied der Nederlandsche en der Nederlandsch-Indische krijgsgeschiedenis. In dit verslag wordt melding gemaakt van het aftreden als directeur, wegens hoogen leeftijd, van den gep. luitenant-generaal F. de Bas en de benoeming van den Res. Kolonel van den Generalen Staf C. C. de Gelder tot die functie. Omtrent de Koloniale Afdeelitig vonden we het volgende aangeteekend: „De werkzaamheden van de Koloniale Afdeeling zijn op zeer beperkte wijze voortgezet; daaromtrent kan in hoofdzaak het volgende worden vermeld. Voortgegaan werd met het verzamelen van afschriften en excerpten uit de agenda en het verbaal met relativen van het Departement voor het Publieke Onderwijs, de Nationale Nijverheid en de Koloniën, van den lsten Augustus 1821 tot en met den lOen December 1821, betrekkelijk alle onderwerpen, welke van krijgsgeschiedkundig belang voor de Koloniën zijn en daarmede in verband staan. Daaruit werdén samengesteld de zes en vijftigste tot en met de zestigste vervolgbundel Evenmin als in voorgaande jaren, sedert 1 Januari 1924, konden, door gemis aan schrijverspersoneel, kopiën dezer bundels worden vervaardigd, betemd om later naar de Krijgsgeschiedkundige Afdeeling te Bandoeng te worden opgezonden". Société des Nations Annuaire militaire. Renseignements généraux statistiques sur les armements terrestres, na- vals et aériens". Quatrième année. Verschenen is de 4e uitgave van de bekende publicatie van den Volkenbond betreffende gegevens voor de weermacht der verschillende landen. Zooals bekend is deze uitgave, welke voor het eerst in 1924 verscheen, een uitvloeisel van de bepalingen, voorkomende in het Verdrag van den Vol kenbond artikel 8 laatste lid, volgens hetwelk de Bondsleden zich verplichten elkaar op de meest openhartige en volledige wijze alle inlichtingen te ver schaffen betreffende den stand hunner bewapening, hunne militaire en ma ritieme programma's en den toestand van die gedeelten hunner nijverheid, die geschikt zijn om voor den oorlog te worden benut. Het lijvige boekwerk, bijna 1100 pagina's druks bevattende, geeft de meest uitvoerige gegevens over de weermacht van 58 landen, leden en niet-leden van den Volkenbond. Ook de koloniale legers worden er in vermeld. De gegevens, welke we betreffende het Ned.-lndische leger aantreffen zijn vrij volledig, al zou een insider er nog wel iets in te verbeteren kunnen vinden. Als bewijs, dat in het werk ook rekening is gehouden met de laatste wij zigingen moge dienen, dat de jongste legeruitbreiding in de verstrekte ge gevens reeds tot uiting is gebracht. Speciale vermelding verdient hetgeen in de inleiding gezegd wordt over de oorlogsbegrootingen der verschillende landen. Hieruit blijkt nl. over duidelijk hoe bezwaarlijk het is een vergelijking te treffen tusschen hetgeen de verschillende landen voor hunne weermacht uitgeven en wel hoofdzakelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 69