plaatsen, nissen en alle andere gasafweermiddelen (neu- traliseerende vloeistoffen, sproeiers, schepwaaiers, chloor kalk, enz. enz.) en het naleven der verschillende bepalingen, die dienaangaande gemaakt zijn (b. v. eerst gasmasker opzetten, dan alarm maken, niet rooken in een schuilplaats, enz.). g. Het kennen der consignes door en een voortdurende waak zaamheid van de gasposten. h. Het kennen van de verschillende vormen, waarin een gasaanval zich kan voordoen, met daaraan verbonden verschillende kenteekenen, mogelijkheden en gevolgen, en hun gedrag ten aanzien daarvan. i. Vooral op de hoogte zijn van de gevaren en de maat regelen tegen mosterdgas e. d. j. Op de hoogte zijn, hoe men zich in 't algemeen moet gedragen bij gasvergiftiging of besmetting. k. Stipte naleving van alle bevelen de chemische oorlog betreffende. c. Opdat de troepen worden gevrijwaard tegen de werking der strijdgassen moeten verschillende beschermingsmaatregelen in acht worden genomen en moeten hun beschermingsmiddelen ten dienste staan. De betrokken commandanten dienen er voor verantwoordelijk te worden gesteld, dat ieder, voor zoover hun betreft, deze maatre gelen goed kent en de beschermingsmiddelen op de juiste wijze weet te gebruiken en te onderhouden. Ten einde hen in de controle hierop te kunnen bijstaan, beschik ken in Nederland, Amerika, Rusland enz. de commandanten der groote eenheden (divisiegroepen en hooger) over secties voor den gasdienst en de commandanten der kleinere en kleine (divisiën, regimenten, bataljons, afdeelingen) over gasofficieren, aan wie gasonderofficieren zijn toegevoegd, welke organen, onderscheiden lijk, welk personeel van den gasdienst, hen verder behulpzaam zijn de gasverdediging, te organiseeren, te handhaven en te ver beteren. Voorts zijn in Nederland o. a. per regiment huzaren, bataljon infanterie of wielrijders en per batterij artillerie eenige manschappen (voor de overige eenheden 8 a 10 man, voor een batterij artillerie 4 man) aanwezig, die een speciale opleiding hebben ontvangen in het ontsmetten van door blaartrekkende strijdgassen besmet terrein en materieel (ontsmettingsploegen). Bovendien beschikt daar te lande elke compagnie, elk eskadron, elke batterij of overeenkomstig onderdeel over 2 tot 3 gasverkenners (korporaals of soldaten, die een zeer scherpen reuk hebben en dus onmiddellijk kunnen waarschuwen wanneer een geringe gas- 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 6