734 als gevolg van den geheel verschillenden en over het algemeen sterk uitéén- loopenden opzet der begrootingen van de behandelde landen. Er wordt dan ook nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de bij ieder land verstrekte gegevens omtrent het oorlogsbudget zich niet leenen voor onderlinge vergelijking. Oppervlakkig beschouwd moet dit teleurstellen. Vooral in parlementaire redevoeringen maakt men zoo gaarne een vergelijking tusschen het percen tage dat de verschillende landen zoo al voor hunne defensie uitgeven. Ook in onzen Volksraad kon men dit geluid vorig jaar en ook weer dit jaar ver nemen. En het zou zoo gemakkelijk zijn indien voor dergelijke vergelijkingen een gedocumenteerd standaardwerk de gegevens verschafte. Dat het ondanks den degelijken opzet van het thans besproken boekwerk en de uitvoerige studie, welke daaraan onmiskenbaar ten grondslag heeft gelegen niettemin niet is mogen gelukken betrouwbaar vergelijkingsmateriaal te produceeren, kan zeker wel als bewijs gelden, dat de onderlinge vergelijking, welke men zoo gaarne zou wenschen vooralsnog zeer bezwaarlijk is en uit voerige detailstudie van den begrootingsopzet noodig maakt. Overigens zal het boekwerk zeker niet teleurstellen. Behalve voor een bestudeering van het ontwapeningsvraagstuk in de groote lijn door politici en belangstellenden, biedt het ook een onbegrensd terrein voor gedetailleerde studie op het gebied van legervorming en- organisatie door militaire deskundigen. Het vormt een waardevolle vraagbaak, welke men voor deze studie niet spoedig onbevredigd ter zijde zal leggen. T. B. 10. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Cavaleristisch tijdschrift, Mei '28. De aandacht zij gevestigd op een artikel Aanvulling bij de lichte brigade" waarin de aan- en afvoer bij de lichte brigade wordt behandeld. De schr. wijst er onder meer op dat de in het V. V. (Ned.) aangegeven snelheid van 12 K.M. voor kleine autocolonnes niet in overeenstemming is met de practijk. Deze snelheid is te geringge woonlijk werd gedurende de manoeuvres gereden met een snelheid van on geveer 30 K.M. (In het buitenland neemt men vrij algemeen ook veel gerin gere gemiddelde snelheden aan, C'.) De bij de lichte brigade in te deelen goederenauto dient volgens den schr. een groote auto te zijnmet een klein Fordje kan niet worden volstaan. Deze auto moet velerlei verschillende goederen vervoeren, die zoo maar niet boven op elkaar gestapeld kunnen worden, als officierskoffers, reserveklee- dingstukken, steenkolen, reserve beslag (honderden K.G kaarten, springmid delen, brancards, munitie, kookgerei, administratie-behoeften, enz. De voor ziening van benzine eischt bijzondere zorg. Zijn de tankauto's vraagt de schr. een tusschenschakel tusschen de eindstations en troepenonderdeelen of vormt de daarin bewaarde benzine een reserve. De eerste meening zal de meest practische oplossing geven, ten einde te voorkomen, dat alle onderdeelen hun benzine op het eindstation halendoch dan behooren die tankauto's thuis in de compagnie voor materieelvervoer. Mavors Juni '28. Het nummer bevat ditmaal voor ons weinig wetens-' waardigs. Niettemin moge melding gemaakt worden van een artikeltje „Nog iets over het vaandel" van de hand van den Reserve-kolonel v/d Q. S. de Gelder. Schr. geeft enkele voorbeeldjes uit den oorlog, betrekking hebbende op het vaandel. Voor literatuur over dit onderwerp noemt de schr. nog de M.S. 1916 en Mavors 1919. Marineblad Mei 1928." De heer v. H. geeft„Eenige opmerkingen betreffende behaalde resultaten met het torpedowapen in den wereldoorlog 1914 1918",

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 70