739 van de landing wordt gewezen op de noodzakelijkheid om zoo mogelijk verrassend, snel een mobiele macht aan land te zetten, bestaande uit veel infanterie met veel mitrailleurs, artillerie (berg of veld), wat genie en soms een weinig cavalerie. De sterkte hangt af van de omstandigheden, maar zal schommelen tusschen 1/3 a 1/6 van de gezamenlijke sterkte van de te landen troepenmacht. Omtrent den aard van de kust wordt gezegd, dat dikwijls de kust moerassig zal zijn in dat geval kunnen zich onoverkomelijke moeilijkheden voordoen bij het oprukken van de gelande troepen. Dikwijls ook zal de oever open zijn, in dat geval vormt het strand een glacis, dat gemakkelijk kan worden bestre ken met kruisvuur uit automatische wapens, waardoor het overschrijden van de kuststrook ondoenlijk wordt. Het gunstigst is als het strand licht ge accidenteerd. is en dus dekking biedt De meest volledige hydrografische en meteorologische gegevens betreffende het landingspunt zijn voorts be slist noodig. Het tijdstip van de landing dient bij voorkeur te worden gekozen in den nanacht b. v. l'/2 a 2 uur voor het aanbreken van den dag. Aan de watervoorziening dient zeer bijzondere aandacht te worden besteed. Dikwijls zal de marine een distilleerapparaat aan den wal dienen te brengen, dan wel water aan boord distilleeren. Ten slotte kan gebruik worden gemaakt van vaartuigen speciaal voor watervervoer. De volgende verbindingen zijn noodig: le. Ter zee: tusschen de oorlogsschepen en de transportschepen alsmede tusschen de oorlogsschepen en de vooruitgezonden troepen; 2e. Tusschen de schepen en het land: tusschen den commandant van de troepenmacht en de vooruitgezonden troepen, tusschen de commandanten van land- en zeemacht, tusschen den strandcommandant en de transportschepen. 3e. Te land: tusschen den algemeenen troepencomdt. en de vooruitgezonden strandcommandanten der troepen, tusschen den troepencmdt. en de strandcindtn, en tusschen de verschillende strandcomdtn. (dat zijn de cmdtn. op de ver schillende landingspunten. Met deze korte aanhalingen mogen we volstaan. Hoewel in de studie ver schillende bekende klanken voorkomen, is zij niettemin zoodanig belangwek kend dat wij haar gaarne ter bestudeering aanbevelen. Kriegskunst in Wort und Bild, Maart en April. In deze afleveringen vinden we verscheidene afbeeldingen van tanks, zoowel lichte als zware, waaronder ook de zeer lichte tweemanstank in Engeland in gebruik, alsmede van antitankmitrailleurs en van z.g. gejumelleerde luchtdoelmitrailleurs (vier op een affuit). Helaas zijn geen gegevens vermeld. In een hoofdstukje „Brieftauben"dat overigens van ondergeschikt belang is, wordt vermeldPostduiven worden uit vaste of verplaatsbare stations opgelaten. De duiven zijn zoo afgericht, dat ze uit vaste stations afkomstig van afstanden van 300 tot 500 K.M. naar het station terugvliegen. Bij verplaatsbare stations kunnen de duiven reeds 1 a 2 uur na aankomst op de standplaats worden losgelaten en over afstanden van 4 tot 6 K.M. worden gebruikt. Kriegskunst in Wort und Buld, Mei 1928. Als een bescherming van fabrieken e. d. tegen nachtelijke bomaanvallen worden hier genoemd (onder „Flieger". Ncichtbomben flug) ballonversperringendat zijn kabelballons, welke door middel van kabels met elkaar zijn verbonden en voor het bij nacht vliegend vliegtuig even gevaarlijk zijn als een spinneweb voor een vlieg. De hoogte van dergelijke ballonversperringen is echter beperkt. Ingewijden zal niet onbekend zijn dat dit middel tijdens den oorlog reeds toepassing vond. Wissen und Wehr, Maart 1928. We vestigen in het bijzonder de aan dacht op de afzonderlijk bijgevoegde bijlage „Die deutsche Krafterteilung wahrend des Weltkrieges". „Een Clausewitzstudie" van Ludwig Gehre, waarin na een geschiedkundigoverzicht van de ontwikkeling van de leer van Clausewitz de vereeniging van de Duitsche strijdkrachten o.m. voor de groote slagen in Frankrijk in 1917 en 1918 en de veldtocht in 1915, wordt behandeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 75