lucht wordt bespeurd). Zij ontvangen een speciale opleiding in het onderscheiden van de verschillende geuren van strijdgassen. Zoowel in Engeland, Amerika, Rusland, België, Frankrijk is de organisatie van den gasdienst bij den troep op overeenkomstige wijze geregeld, waarvoor kortheidshalve verder verwezen moge worden zoowel naar de onderscheidene gasbeschermingsvoorschrif- ten dier legers als naar de artikelen omtrent de Chemische Oorlog voering van S. Schilderman, Majoor-Directeur van de Militaire Gasschool, (Wetenschappelijk Jaarbericht. V. t. b. v. d. K. 1926 en In dit verband moge beknopt worden gewezen op de beteekems, die de chemische strijdmiddelen in een toekomstigen oorlog ver moedelijk ook in strategischen zin zullen hebben. Gedachtig aan het veelvuldig gebruik van mosterdgas door de Duitschers bij hun grooten terugtocht in 1918 wees de kapitein van den Generalen Staf van het Nederlandsche Leger Best („De invloed van chemische strijdmiddelen op de oorlogvoering O. v. d. V. t. b. v. K. 1924) er o. a. reeds op, hoe gewichtig uit een strategisch oogpunt in de toekomst gasbarriëres kunnen zijn, wanneer de tegenpartij daartegen niet afdoende is beschermd. En al vormt mosterdgas dan ook niet die verrassing meer, die de schrijver feitelijk op het oog had, de afweer hiertegen is nog moeilijk genoeg. Wel beweren de Amerikanen gewone kleeding geïmpregneerd te hebben met een stof, die mosterdgasdampen meerdere honderde uren tegenhoudt, doch vloeibaar mosterdgas gaat door deze kleeding in elk geval nog heen. Geheele legeraf- deelingen van speciale kleeding te voorzien is ondoenlijk en trou wens al ware het mogelijk, zulke legerafdeelingen kunnen zich nauwelijks bewegen en in het geheel niet vechten. Vandaar dan ook dat barrières van mosterdgas, mits op daartoe geschikte, dus bij voorkeur begroeide terreinen gesteld, een hin dernis van beteekenis blijven vormen voor die wapens, die niet in het bezit zijn van gasdicht afgesloten mechanische strijd- en transportmiddelen. In dienzelfden geest laat zich uit Major-General Sir Bird („Gas and strategy," Army Quarterly -Januari 1926). Ter plaatse, waar een mosterdgasafsluiting is gesteld, zal dus een zwakkere macht in de gelegenheid zijn een sterkeren vijand, die niet over bedoelde strijd- en transportmiddelen beschikt, tegen te houden, zoodat ten gevolge daarvan op een ander deel van het operatietooneel met overmacht van krachten kan worden opgetreden. Groote hoeveelheden mosterdgas en bij de omstandigheden passende verspreidingsmiddelen zijn natuurlijk een onmisbare voorwaarde voor succes. Bij landingen en rivierovergangen is het mosterdgas een krachtig bondgenoot van een verdediger, wanneer deze daarmede de hier voor in aanmerking komende kuststrooken, oevers en eventueel havens besmet. 671 1927)- u

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 7