Uit het voorgaande moge gebleken zijn, dat in geen geval de geweldig ontwrichtende kracht van het mosterdgas (ypriet) mag worden onderschat, dat dank zij de veel eenvoudiger bereidings wijze aan de zijde der vroegere geallieerden in groote quanta kan worden geproduceerd. Dat derhalve een dergelijke stof stimuleerend moet werken op de ontwikkeling van het mechanisch strijd- en transportmiddel, dat gasdicht is af te sluiten, is buiten kijf. Ten aanzien van de gasafweer vloeit uit het vorenstaande voort: dat, daar strijdgassen niet alleen eene vernietigende uitwerking kunnen hebben, doch bovendien het moreel van den troep kunnen aanvreten, de militairen te allen tijde op gasgevaar bedacht moeten zijn en hun gasmasker, vooral ook des nachts, steeds bij de hand hebben, om zich daartegen te kunnen beveiligen. De nadering van het gevaar moet door den gasalarmeerings- dienst door middel van autohoorns, sirenes, bellen, tongtongs e. d. doch nimmer door hoorn- en trompetsignalen of andere door blazen veroorzaakte geluidseinen, worden kenbaar gemaakt, (zie hoofd stuk III. 4). 2. BEGRIP STRIJDGASSEN. Onder strijdgassen verstaat men die chemische verbindingen of mengsels van chemische verbindingen, welke, hetzij als gas, damp, vloeistof of vaste stof, hetzij als wolken van uiterst kleine vloeistof druppeltjes of vaste deeltjes (nevel, rook), reeds in zeer kleine hoeveelheden op het menschelijk organisme een prikkelende of vergiftige werking uitoefenen. Naar hun voornaamste werking op het menschelijk organisme verdeelt men de strijdgassen in: a. vergiftige, b. verstikkende, c. prikkelende, d. blaartrekkende. Een scherpe grens is echter niet te trekken. Een strijdgas kan verschillende werkingen uitoefenen. De vergiftige strijdgassen werken, doordat deze vergiften worden opgenomen in het bloed. Als strijdgassen komen bij deze groep alleen het blauwzuur en zijn derivaten in aanmerking. De verstikkende strijdgassen, zooals het chloor, het phosgeen en het chloorpikrine, belemmeren de werking van de longen en kunnen daardoor verstikking veroorzaken. De prikkelende strijdgassen werken hoofdzakelijk op het bind- vlies van de oogen en op de slijmvliezen van de bovenste luchtwegen. Zij hebben als regel geen doodelijke werking en worden al naai de verschijnselen, die zij veroorzaken onderscheiden in: 672

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 8