a. Tranenverwekkende gassen, welke hevig prikkelend op de oogen werken, waardoor tranenvloed ontstaat (o.a. broom- benzylcyamide, joodazijnester, benzylbromide, chlooraceto- phenon, chloorpikrine). b. Niezenverwekkende gassen, welke voornamelijk werken op de slijmvliezen van neus en keel en daardoor niezen en heftige pijnen veroorzaken (o. a. verschillende arseenverbindingen). De blaartrekkende strijdgassen veroorzaken ontsteking der huid met blaarvorming en tasten oogen en luchtwegen aan. Hiertoe behoort o. a. het mosterdgas, dat door gewone kleeding en schoeisel heendringt. Voofts kunnen de strijdgassen worden onderscheiden in vluchtige en bestendige, naarmate het gevaar, dat zij opleveren ter plaatse, waar zij verspreid zijn, korter of langer duurt. Chloor en phosgeen behooren tot de vluchtige strijdgassen, mosterdgas tot de zeer bestendige. Sommige der strijdgassen kenmerken zich doordat de werking op het organisme eerst na uren, soms eerst na dagen blijkt. De werking van phosgeen openbaart zich vaak na enkele uren, die van mosterdgas na vele uren, soms zelfs na dagen. De meeste strijdgassen onderscheiden zich door een bepaalden reuk, waarvan men gebruik maakt om hun aanwezigheid op het gevechtsveld vast te stellen. Intusschen is zulks meestal (doordat het gas vermengd kan zijn met andere heftig riekende stoffen) niet in afdoende mate mogelijk; ook in kleine concentratie is b. v. de reuk van mosterdgas moeilijk waarneembaar, terwijl het reukorgaan er spoedig voor afgestompt wordt, zoodat dit orgaan het vermogen verliest mosterdgas waar te nemen. Daar mosterdgas de huid aantast, door gewone kleeding en schoeisel heendringt, zeer bestendig is, zoodat het terrein, waarin het verspreid is, lang besmet blijft, eerst na langen tijd zijn werking doet gevoelen en zich door zijn reuk moeilijk verraadt, behoort dit gas tot de gevaarlijkste strijdgassen. Het kan de meeste verliezen veroorzaken en heeft een sterke nioreele uitwerking, mede door de onzekerheid of dranken en levensmiddelen al dan niet zonder gevaar kunnen worden gebruikt. Het is dus van het hoogste belang, dat de voorzorgsmaatregelen tegen mosterdgas uiterst zorgvuldig worden genomen en nauw keurig worden opgevolgd. 3. BEGRIP ROOK EN NEVEL VOOR CAMOUFLAGE- EN NEUTRALISEERINGSDOELEINDEN. Voor camouflage- en neutraliseeringsdoeleinden komen uiteraard alleen die rook- en nevelsoorten in aanmerking, welke in wolkvorm voldoende ondoorzichtig zijn. 673

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 9