1895 1898. 1895 is het jaar waarin voor de K. M. A. een nieuw tijdperk aanbreekt. Met het oude régime, eene 4-jarige opleiding met een voor de cadetten der Artillerie en Genie daarop volgende detacheering bij de z. g. Ie Af deeling Krijgsschool, meer bekend als applicatenschool, werd gebroken. De opleiding aan de gereorganiseerde K. M. A. zou in den ver volge drie jaren duren en aansluiten bij het onderwijs van de in 1893 geopende Cadettenschool te Alkmaar, terwijl ook leerlingen van de H. B. Scholen met 5-jarigen cursus, die het eindexamen hadden afgelegd, voor toelating tot de K. M. A. in aanmerking kwamen. Het contact tusschen de oudjes van vroeger en de baren van '95 moest worden vermeden, waarom de cadetten, wier opleiding bij de K. M. A. nog niet was voltooid, te Haarlem (Infanterie ■Cavalerie) of te Delft (Artillerie Genie) werden gedetacheerd. Hoopte men hierdoor de oude gebruiken (baren, etc.) voor goed van de K. M. A. te bannen? 1 October '95 meldde het oudste jaar van de Cadettenschool zich op Kilacadmon. Een zeer gewaardeerde aanwinst voor de 36 H. B. S. 'ers, die zich vanaf 16 September met alle krachten hadden ingespannen een meer militaire houding te verkrijgen en zich aan te passen aan het militaire milieu, teneinde bij de komst van de nieuwelingen, die reeds 2 jaren cadet waren, niet al te veel af te steken. Wie de Academie kent, kan zich eene voorstelling maken van het leven van die 36 grasgroene cadetten afkomstig van de H. B. S. in het groote, holle, leege gebouw gedurende de eerste 14 dagen van hunne militaire opleiding. Hoe weldadig klonk dan de laatste roffel van Slemmer! Ook op de Alkmaarders maakte Kilacadmon niet dadelijk den indruk van een gezellig thuis. Zoo lezen we in de eerste Cadettenalmanak (nieuwe serie) over hun komst: „Groot en hol scheen hun het oude gebouw, dat sedert een „tweetal weken reeds tot verblijf gestrekt had aan hunne collega's, „afkomstig van de H. B. S., die, in de warme dagen, welke het „tijdperk van 16 September1 October 1895 kenmerkte, getracht „hadden, zich eenigszins in den voor hen nog nieuwen toestand „te leeren verplaatsen". 823

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 10