gevolg was van goede kameraadschap om zijn makker niet te verraden; men vergete, dat men wegens het rooken van een sigaret in de vrije 5 minuten, bij recidive gepleegd, midden in den winter voor een aantal dagen in een ijskoude provoost werd gestopt, dat pogingen om door het aftrekken van een paar knoopen van het mouwvest dat kleedingstuk voor het gebruik ongeschikt te maken en aldus met de warme kapotjas over minstens 3 flanelletjes en 2 jachtvesten de „pot" te kunnen bezetten steeds in de kiem werden gesmoord door de kleermakers met zeer veel spoed de bewuste knoopen weer aan het mouwvest te doen naaien, dat men in de provoost, wanneer het middagmaal werd gebracht, eerst onder het waakzaam oog van den wachtcommandant zijn vleesch moest snijden en daarna onmiddellijk het mes moest inleveren vanwege mogelijke zelfmoordplannen, terwijl zij, die over ons heil waakten,, b. v. het raamtouw, waaraan men zich genoegelijk had kunnen ophangen, ongerept lieten, doch denke aan de schoone momenten,, b. v. wanneer bekoorlijke vrouwen, de bekende baijadères als Jans,. Griet enz. 's morgens de zaak kwamen schoonmaken of wanneer de oppasser Jan te Nijenhuis 's avonds bij het uitreiken van cle nachtligging aan de delinquenten onder het tellen van 1, 2 en 3, en onder het vorschend oog van een sergeant, in stede van 1 deken telkens 2 stuks op de brits wist te gooien; men vergete, dat er op de K. M. A. zeer veel verboden was, wat soms wel onbegrijpelijk voorkwam, doch verwerpe in ieder geval het denkbeeld, dat zulks was geschied om de gelegenheid te scheppen het kader goed aan het werk te zetten en een behoorlijke invulling der straflijst te waarborgen; men vergete, dat waagstukjes, uitingen van durf en levenslust steeds voorbeeldig werden gecorrigeerd, doch bedenke dat zulks voortsproot uit het ernstig streven der gezaghebbenden om de aan haar hoede toevertrouwde kostbare levens te beschermen. Ziet, aldus moeten de zaken worden bekeken en dan zal de feeststemming evenals in 1898 zeker niet ontbreken. Dan zal men ongetwijfeld in die dagen terugdenken aan al het goede, dat de- K. M. A. ons heeft gebracht en zal men zekerlijk de wensch uiten, dat der K. M. A. nog een lang leven beschoren zal mogen zijn tot: heil van H. M. de Koningin en het Rijk der Nederlanden. LEVE DE K. M. A. H.A. CRAMER. Generaal-Majoor v/d Generalen staL (Cadet K. M. A. 1896-1899). 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 17