onzer, levend in den zonneschijn van onze twintig jaren, zagen dat donker in. Het beste antwoord op de vraag, wat de Academie ons was ligt besloten in het antwoord op een andere vraag, nl., hoe gaf, zij ons, cadetten, aan het Indische leger over? Wij aanvaardden ons officiersschap met enthousiasmezij had bij ons belangstelling voor het land onzer toekomst gewekt en dit tot een land van belofte gemaakt. Zeker, niet allen hadden den zin voor studie, welke de mili taire wetenschap in haar uitgebreidheid omvat, doch wel bestond algemeene toewijding om zich voor te bereiden voor de naastlig gende taak. De geest der Indische cadetten stond onder den invloed van den toenmaals heerschenden toestand op militair-politiek gebied in den archipel, de krachtige actie in Atjeh en Onderhoorigheden, de Djambi-expeditie. Hoe kort lag het Lombok-drama achter ons. Nog herinner ik mij, hoe een Zondagmorgen op de revolver schietbaan luitenant Webb ons zeide „Generaal Van Heutsz heeft typhus. Wij kunnen hem nog niet missen". Wij leefden mee met hetgeen daar in Indië gebeurde. De geest, welke de Academie dier dagen beheerschte, had haar recht kunnen geven op de wapenspreuk van de officiersschool van St. Cyr: „lis s' instruisent pour vaincre". De gansche archipel heeft daar spoedig van getuigd. Kan men beter van onze Academie zeggen? J. C. KOSTER. Luitenant-kolonel der Infanterie. 1902-1905. Aankomst. 29 September 1902, de dag, dat we onze eerste schreden zet ten binnen het oude, eerbiedwaardige kasteel, dat drie jaren ons zal huisvesten. Van het eerste oogenblik voelen we ons om geven door een geest van historie, dringt zich de traditie als vanzelf aan ons op In de lange, ongezellige cantine loopen we nog wat onwennig rond, er heerscht een zekere animositeit tegen onze collega's die van de H. B. S. afkomstig zijn en die, reeds veertien dagen eerder aangekomen, de beste tafels al in beslag genomen hebben. Wij beschouwen dat als een onrecht tegenover ons, die na reeds twee jaar de uniform gedragen te hebben, op een zekeren voor rang aanspraak meenen te kunnen maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 22