Stikum, de vereeniging bestaande uit „met hart en ziel aan elkaar verknochte leden, die allen gezworen hebben liever voor te dragen dan te sterven." En de Zondagmiddagen wanneer Velocitas speelde op het Academieterrein enwon! Daar hadden velen wekenlang stof voor verhandelingen aan, tot diep in den nacht zelfs, zoodat soms met schoenen of andere liefelijkheden een einde moest worden gemaakt aan allerlei kansberekeningen. „Na tafel blazen"De waarschuwing van Palache voor de leden van het „uitrukkend". Die repetities waren zeker wel een afleiding vol inspanning, voor de werkende leden niet alleen, maar ook voor hen die zich tijdens het instudeeren van een nieuwen marsch in de nabijheid van het repetitie-lokaal waagden. Maar ook hier werd de moed beloond, want het geheele cadettencorps was trotsch op het feit dat bij parades en groote velddiensten werd uitgerukt met „eigen muziek", zonder verster king van het „zesde". Zeker, er waren ook ongezellige uren op de Academie. Wie herinnert zich bijvoorbeeld niet de Zondagavonden voor hen die niet uitgaan wilden of mochten? Hoewel het woord bezuiniging een toen nog niet zoo gangbare term was, werden de lampen op de amusementszaal wel erg vroeg gedoofd. Gedurende de samenkomsten bij de eenige tafel waarboven de lamp mocht blijven branden, werden dan ook heel weinig van tevredenheid met het lot blijk gevende gesprekken gevoerd en waren de thuisblijvers nog al critisch gestemd. Maar dat kleine leed was ook weer gauw vergeten en kan daarom gevoeglijk verder uit onze herinnering worden gebannen, als men zich terugdenkt in die jaren vol blijheid en afwisseling, waarin de grondslag werd gelegd voor onzen militairen loopbaan, voor velen het ideaal van hun jongelingsjaren! Thans nog enkele gebeurtenissen uit ons geheugen opgediept! 1908. Reeds twintig jaar geleden. En toch, hoe dichtbij in onze herinnering ligt die gedenkwaardige 24ste November, de tachtigste verjaardag van de Koninklijke Militaire Academie. Herinner U lezer, hoe reeds in den vroegen morgen, het „Komt wapenbroeders, Neerlands Zonen" weerklonk tusschen pilaren en gewelven der oude zuilengalerij. Het was een feestdag in den vollen zin des woords, een on vergetelijke dag voor allen die het voorrecht hadden in dien tijd cadet aan de K. M. A. te zijn. Het plechtigste oogenblik beleefden we wel op de amusementszaal, waar alle officieren, leeraren en cadetten op uitnoodiging van den Gouverneur ver- eenigd waren. Nadat de Gouverneur op welsprekende wijze de geheele geschie denis van het oude Academie-gebouw had geschetst, met al zijn 843

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 30