gegeven is, daarin een roeping te vinden. En juist deze laatste eischen gelden voor den javaanschen officier in dubbele mate,, omdat onze samenleving van hem eischt iemand van maatschap pelijke standig, zoowel in Europeesch als in Inlandsch opzicht, terwijl daarbij het snelle evolutie-proces van die samenleving niet vergeten mag worden. Uiteraard kan ik hier niet verder op ingaan,, vooral niet wat betreft de eischen van zedelijke orde. Ik hoop te kunnen volstaan met even te releveeren, dat gebrek aan aan passingsvermogen zich in de praktijk heeft gedemonstreerd door óf een niet mee kunnen gaan in het Europeesche verkeer óf een doorsnijden van de banden aan familie en aan land en volk. Er zijn natuurlijk nog tal van herinneringen aan de oude K. M. A., prettige, en mindere aangename; ook eigenaardige gewaarwordingen: zooals bijv. toen ik voor het eerst moest: meemaken, dat de Jonkers elkander voor „Boer" uitmaakten. Stelt U zich eens in een omgeving voor, waar de menschen elkaar voor „Rentenier" uitschelden. Wat zult U er vreemd van op kijken! Die zelfde gewaarwording kreeg ik toen Ik hoop, dat meer bedreven pennen ons die oude herinneringen weer voor oogen zullen tooveren. Ik wil volstaan met de K. M. A. te gedenken als een leerschool, die me meer ontvankelijk heeft gemaakt niet alleen voor bewijzen van kameraadschap van Euro- peeschen kant maar ook voor terechtwijzingen, zoowel in als buiten: dienst, en die me meer leerde waardeeren zeden en gewoonten van eigen land en volk. Van daar dan ook, dat ik de studie aan de K. M. A. boven de oude opleiding aan de Militaire School, ja boven elke te reorganiseeren opleiding h. t. 1. prefereer. Ik zou me echter aan psychologische onvolledigheid schuldig maken, indien ik niet even aanroer, dat het vraagstuk der opleiding van inheemsche jongelieden tot officier in den laatsten tijd is gebracht in de sfeer der publieke belangstelling. Sta me toe, dat ik me thans afmaak, met, in dankbare hulde aan de K. M. A„, den vurigen wensch uit te spreken, dat jongeren ons voorbeeld: zullen volgen! S. SOERIA SANTOSO. eerste luitenant der infanterie. 1923 1926. 1 October 1923! Een der vele mijlpalen in de geschiedenis van- de Koninklijke Militaire Academie; de dag waarop ook de Hoofd cursus zijn intrek in'het oude kasteel kwam nemen. 862 Ter toelichting op deze vergelijking: „Rentenier-Boer", moge dienen,, dat zoo fijntjes als de Hollander het vindt, om op zijn ouden dag te kannen rentenieren, zoo lokkend is het ideaal om tani te kunnen worden voor den. Javaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 49