Een overzicht van de geschiedenis van het Kasteel van Breda, aan welks bouw in 1536 werd begonnen door graaf Hendrik van Nassau en op de plaats waar Jan van Polanen in 1350 zijn burcht stichtte, vinden we o. m. terug in de Cadettenalmanak van het jaar 1909. Ook vinden we in dat jaarboekje de geschiedenis van dat gebouw als Koninklijke Militaire Academie beschreven, terwijl we een beknopt geschiedkundig overzicht, zoowel van de inrichtingen van militair onderwijs in Nederland vóór de oprichting van de Koninklijke Militaire Academie, als van Kilacadmon zelf, aantreffen in het gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van het vijf en zeventig jarig bestaan Met betrekking tot de oprichting lezen we in dit boekwerk: „Bij Besluit van 29 Mei 1826, No. 27, werd door Zijne Majesteit Koning Willem I de opheffing van de Artillerie- en Genieschool te Delft en de oprichting van de Koninklijke Militaire Academie te Breda gelast, de eerste Militaire inrichting in Europa, waar de krijgskunst in haar geheelen omvang en op wetenschappelijke grondslagen door de toekomstige officieren van alle wapens werd beoefend. Dat Breda werd uitverkoren om de bakermat te worden van zoovele mannen, die op krijgskundig, maritiem en waterstaatkundig gebied een sieraad zouden worden van het land, had deze stad te danken aan hare ligging, ongeveer in het centrum van het toen malige Koninkrijk en aan haar roemrijk kasteel, dat niet alleen een geschikte woonplaats aanbood uit een practisch oogpunt, maar dat tevens, door de talrijke herinneringen daaraan verbonden, de liefde en eerbied voor de Oranjes, die zoo langen tijd de Hooge bewoners waren geweest, zou levendig houden. Nog meer dan twee jaren zouden verloopen voor de muren van het Kasteel, tot dien tijd voor hospitaal ingericht, instede van de zuchten der zieken, de rollende commando's van de drillende in structeurs te hooren zouden krijgen, nadat zij eerst kennis zouden hebben gemaakt met de militaire en civiele beambten, die op 15 September 1828 in functie werden gesteld. Hoewel de cadetten en pages van den Koning reeds 20 November 1828 op de Academie aankwamen, moet toch 24 November van dat jaar worden aangemerkt als de geboortedag, omdat toen de Koninklijke Militaire Academie werd ingewijd door Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden, met recht de Vader dier Inrichting genoemd." We moeten ons hiertoe beperken, al dragen we de overtuiging in ons, dat vele ex-jonkers voldoening zouden vinden in het bladeren in de geschiedenis van hunne Academie, vooral voor wat betreft de inwijding en hetgeen daaraan vooraf is gegaan. Zie voorts „Het Kasteel van Breda", door T. M. Roest van Limburg. 869

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 56