884 11. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. De Militaire Spectator Juli '28. In het stadium waarin het vraagstuk van het inf. geschut zich h. 1.1. bevindt, trekt het artikel „Mitrailleurs en infan- teriegeschut" van den Lt. Kol. Haremaker onze aandacht. Schr. behandelt de Madsenmitrailleur en het infanteriekanon systeem Madsen. De hierbedoelde mitr. kan naar gelang van de omstandigheden als lichte mitr. (zonder affuit) dan wel als zware mitr. (met affuit) worden gebezigd, zonder dat aan de voor zware mitrs. te stellen eischen voor den bewegingsoorlog met betrek king tot trefkans, vuursnelheid en beweegbaarheid wordt tekort gedaan. Hij weegt ongeveer de helft van den normaal in gebruik zijnden zw. mitr., heeft dezelfde vuursnelheid en 2 X grootere trefkans. Gewicht lichte affuit 12 K. G. Hij wordt door 1 man op den rug gedragen en is zoowel geschikt voor het vuren op doelen op den grond als in de lucht. Zonder meer op de affuit geplaatst doet hij dienst als zw. mitrhet afvuren geschiedt door mid del van een Bowdenaftrekinrichting. Met tabellen wordt aangetoond, dat dit wapen beduidend kleinere spreidingen geeft als de zware mitr. Vickers, Colt en Hotchkiss. Het 20 c. M. automatisch kanon is bedoeld als tankafweerwapen met direct vuur op afstanden binnen 700800 M, Mechanisme en affuitsysteem als bij den 1. mitr. Gewicht kanon 53 K. G.gew. affuit 40 K. G., magazijn van 15 patronen, praktische vuursnelheid van 100 sch/min., patroongewicht 275 en 300 gr., lichtspoormunitie. Schr. vermeldt, hoe de organisatie is ge dacht. (zie ook de 5 inch Vickers-mitr, vermeld op blz. 813 van dit tijd schrift). De Beschouwingen omtrent het bedrijfsvaardig zijn van een vredesmotor- batterij en het daaruit vormen van eenige oorlogsbatterijen" door J. Knight, doen zien, dat deze jonge artilleriesoort, welke nog in het proefstadium blijkt te zijn, heel wat hoofdbrekens kost. Schr. geeft verder regelen voor het ge bruik der fordsontractoren en een schema en verklaring omtrent de revisie van het motormaterieel eener gemotoriseerde batterij. In Waarnemen van oorlogschemicaliën in de atmospheer met behulp van het reukorgaan", door den kapt. der genie Mattern en Dr. J. Idzerda zetten schrs. uiteen, dat het menschelijk orgaan zich uitstekend leent om strijdgassen in de atmosfeer te onderkennen. Een methode wordt aangegeven, om de reukscherpte te kunnen meten. Bij genomen proeven bleek, dat [slechts] ongeveer '/4 van de onderzochte dienstplichtigen geschikt kon worden geoordeeld om eventueel als gasverkenner te kunnen optreden. Wij hebben gegronde hoop, dat wij met onze inheemsche elementen in het leger betere resultaten zullen bereiken. „De herhalingsoefeningen voor het geneeskundig personeel"door een ouder officier. Schr. zet uiteen hoe hij zich de voortgezette vorming denkt en wil de leerstof verdeelen in een organisatorisch-taktisch gedeelte, een taktisch- medisch gedeelte en een technisch-militair gedeelte. Aangegeven wordt wat het programma voor het lager geneeskundig personeel moet bevatten. In „gegevens van vreemde legers" treffen wij de grondslagen waarop de reorganisatie van het Fransche leger berust aan. Zooals bekend mag worden ondersteld zal de diensttijd daarbij worden verminderd van 18 maanden tot 1 jaar. De principieele vaststelling der invoering is op 1 Nov. 1930 bepaald. Mavors, Juli '28. Kapt. Snoek stelt zich in zijn art. „Zware bataljonsmitrail leurs bij den aanval" .op het standpunt, dat het openhouden van strooken door de inf. ten behoeve van het vuur der zware mitrs. bij den aanval niet wel mogelijk zal zijn. Vandaar dat zij, om zich te kunnen aanpassen aan het bataljon, een groote bewegelijkheid moeten bezitten. Indirecte richting zal regel zijn vóór dat de eigen troepen in de vijandelijke weerstandsstrook zijn binnengedrongen. Schr. is een tegenstander van indeeling van de mitrs. bij de cien. Hij behandelt verder de leiding van de mitrs. bij den aanval (verstrekken van opdrachten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 71