het lewisiet beschouwd, dat in den laatsten oorlog niet werd toegepast, omdat het pas op het eind daarvan ontdekt werd door den Amerikaanschen Professor Lewis. Van dit standpunt komt men echter den laatsten tijd terug, omdat het in contact met water snel hydroliseert, vooral bij hoogere temperatuur en bij aanwezigheid van alkaliën. Ook in de rapporten van den Amerikaanschen chemischen dienst beschouwt men mosterdgas nog steeds als de krachtigste representant dezer groep. Tijdens den oorlog meende men aan Amerikaansche zijde door de uitvinding van bedoeld lewisiet een ontdekking van verstrek kende beteekenis te hebben gedaan. Men wenschte haar daarom volkomen geheim te houden. De meest zorgvuldige voorbereidingen en maatregelen zijn dan ook inderdaad daartoe genomen. Na den oorlog werd de stof bekend door Engelsche publicaties in extenso van Green en Price in „Journal of the Chemical Society", April 1921. Ook bleek toen, dat de Duitschers zich reeds met het vervaardigen van deze stof hadden bezig gehouden, wat voor de hand lag, daar zij zelf het eerst het mosterdgas hadden gebruikt en substitutie van het S- atoom (dichlooracthylsulfide) door het As-atoom dus als vanzelf sprekend moest worden beschouwd. Indien de Amerikanen derhalve het lewisiet hadden gebruikt, zouden de Duitschers dit oogenblikkelijk hebben herkend. Zij hadden er zich, omdat zij de eigenschappen ervan kenden, zoo veel mogelijk tegen kunnen verweren en zij zouden onmiddellijk represaille-maatregelen hebben kunnen nemen. Uit het vorengaande blijkt dus duidelijk, dat het werkelijk niet zoo gemakkelijk is de technische verrassing te verkrijgen. Terwijl de Amerikanen meenden voor zich alleen een geheel nieuw en krachtig strijdgas te hebben ontdekt, vonden in de Engelsche en Duitsche laboratoria gelijksoortige onderzoekingen plaats, die in staat waren geweest de Amerikaansche verrassing te verijdelen. Intusschen zal met het gebruik van lewisiet in een toekomstigen oorlog wel degelijk rekening gehouden moeten worden. De tegenwoordige gasmaskers geven tegen lewisiet een volkomen beschutting der ademhalingsorganen. Lewisiet is een reactie product tusschen acetyleen en arsenicumtrichloride met als katalysator aluminiumchloride of sublimaat. Hierbij ontstaat het chloorvinyldichloorarsine, doch bovendien de beide andere, minder krachtige arseenverbindingen. Al deze stoffen zijn vloeistoffen bij de gewone temperatuur met kookpunten tusschen 190° en 260° C. Het vriespunt van chloorvinyldichloorarsine is—13° C. De dampspanning van 0,395 m.M. kwik bij 20° C. is betrekkelijk laag, zoodat het lewisiet beschouwd kan worden als een per sistente stof. 902

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 10