Het is oplosbaar in oliën, benzine en in de gewone organische oplosmiddelen. De reuk van lewisiet doet denken aan die van geraniums. Zoowel het vloeibare als het dampvormige lewisiet oefent als het mosterdgas blaartrekkende werking uit. Echter is de uitwerking niet zoo krachtig. Ook openbaart deze werking zich spoediger dan bij het mosterdgas. Bij aanraking van de huid met vloeibaar lewisiet heeft in het algemeen binnen 20 minuten ontsteking daarvan plaats, doch dit is zeer individueel. Door de aanwezigheid van het As-atoom werkt het product met het oog op resorptie ook giftiger dan het mosterdgas. Verder is het lewisiet een krachtig irritans voor de luchtwegen. Andere, in den laatsten wereldoorlog nog niet gebruikte strijdgassen zijn tot dusver niet bekend geworden. Wel wordt gezinspeeld op het gebruik van alcaloïden, doch de synthetische bereiding, voorzoover die mogelijk is, is nog geheel ongeschikt om in het groot te worden uitgevoerd. Voor strijdgassen zouden dan in aanmerking kunnen komen nicotine, coniïne, veratrine, stovaïne. Deze laatste stof zou absolute on beweeglijkheid veroorzaken, zonder dat het bewustzijn verloren gaat. Wellicht dat nog stoffen gevonden worden in den geest van de dichloormethylether (Gaz Labyrinthe), waarvan gezegd wordt, dat zij in staat is op het evenwichtsorgaan in te werken, doch dan heftiger van werking. Men kan in dezen geest verder fantaseeren. Wij willen de mogelijkheid van een en ander niet ontkennen, doch kunnen ons voorloopig beter houden aan de feiten. Dit in aanmerking nemend, vragen wij ons thans af, welke de krachtigste toekomstige strijdgassen zullen zijn. In de eerste plaats moet dan genoemd worden de groep der blaartrekkende gassen, omdat deze het geheele lichaam kunnen aangrijpen en dus de verdediging daartegen wel uitermate moeilijk maken, zooals uit het voorgaande gebleken is. Daar deze stoffen door gewone kleeding en schoeisel heendringen, kunnen slechts in speciale uitrusting gekleede troepen het langeren tijd in een met deze strijdgassen besmet terrein uithouden. Doch zelfs van deze uitrusting voorzien, is verblijf in zulke geinfecteerde ter reinen op den duur niet mogelijk, omdat deze uitrusting nog niet van dien aard is, dat èn afweer wordt verkregen èn stof wisseling èn beweging niet worden geschaad. Bezitten de troepen een gasmasker, waarvan de vullingbus door middel van een filter rook- en neveldeeltjes tegenhoudt, dan is de groep der arsinen minder te vreezen. Laat dit filter echter te wenschen over, dan is ook deze groep zeer gevaarlijk. Niet omdat deze arsinen op zichzelf langere buitengevechtstelling veroorzaken, doch omdat het moreel der 903

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 11