troepen daardoor sterk wordt aangetast, terwijl zij dan ernstige verliezen kunnen berokkenen indien zij in combinatie met andere gassen worden gebruikt. De overige strijdgassen worden door de tegenwoordige vulling bussen alle tegengehouden. Bij een goede gastucht zijn zij dus minder te vreezen. Toch blijft een stof als phosgeen, in hooge concentraties verspreid, uiterst gevaarlijk, wanneer die gasdiscipline te wenschen overlaat. Dat van bedriegelijke gassen in de toekomst een druk gebruik gemaakt zal worden om den vijand te misleiden is wel zeker. Sterk riekende kunnen vergiftige camoufleeren In elk geval zal hiermede bereikt worden, dat het gasmasker opgezet zal blijven, wat uitputting tengevolge van 't dragen veroorzaken kan. b. Op welke wijze zullen in de toekomst chemi caliën verspreid worden? Zeer zeker is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de toe komst ook gevaar te duchten valt van het chemicaliën-dragend vliegtuig. In den wereldoorlog is het vliegtuig nog niet voor verspreiding van strijdgassen gebezigd, met uitzondering dan van de brand- verwekkende chemicaliën. Een vliegtuig zal in de toekomst che micaliën kunnen verspreiden door het afwerpen van bommen dan wel door sproeien van strijdgassen. Bij het werpen van bommen kunnen alle soorten strijdgassen worden gebruikt, bij het sproeien komen alleen de persistente chemicaliën in aanmerking, en wel voornamelijk die van het blaartrekkende type. Bommen, die verstikkende gassen bevatten, kunnen natuur lijk dicht bij hun springpunt slachtoffers maken, doch deze bommen zullen toch werken als afzonderlijke projectielen en de weersomstandigheden zullen bijzonder gunstig moeten zijn. Meer last en ongevallen zijn te duchten van het sproeien van blaartrekkende strijdgassen. Echter zou het verkeerd zijn, vooral met het oog op de bur gerbevolking, dit chemicaliëngevaar te overschatten. Voor een ernstige besmetting zijn in de eerste plaats groote hoeveelheden vliegtuigen en chemicaliën noodig, terwijl bij een goede luchtverdediging en een zeer goede voorbereiding van de luchtbescherming der burgerbevolking gas zeer zeker heel wat min der gevaar voor de bevolking zal opleveren dan explosiestoffen. Vandaar dat in Nederland nopens de door burgerautoriteiten te nemen maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht aanwijzingen zijn verstrekt, opgenomen in het voorschrift: „Aanwijzingen luchtbeschermings dienst". 904

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 12