Het samenstellen van deze aanwijzingen is een gelukkige ge dachte geweest, want hoe meer voorbereidingen in dezen door de burgerautoriteiten in tijd van vrede worden getroffen, hoe geruster de bevolking in oorlogstijd zal kunnen zijn en hoe ge ringer de gevolgen van vijandelijke luchtaanvallen zullen wezen. Ook met het oog op de beperking van de gevolgen van een luchtbombardement met strijdgassen moeten vele maatregelen in tijd van vrede worden getroffen of in elk geval genoegzaam worden voorbereid. Hiervoor kunnen noodig zijn a. ontsmettingsploegen (voorzien van gasmaskers, beschermende kleeding en schoeisel) voor de ontsmetting van met mosterd gas besmette wegen, terreinen, huizen, voertuigen e. d. met daarvoor bestemde chemicaliën als chloorkalk, hypochloriet, enz b. personeel in de hulpposten, bekend met de behandeling van gaszieken en het gebruik van zuurstoftoestellen c. gelegenheid in de hulpposten om met mosterdgas besmette personen o a. met Dakin'sche vloeistof te ontsmetten, door warme douches zoo spoedig mogelijk te reinigen en tijdelijk van andere kleeding, schoeisel en ondergoed te kunnen voor zien d. maatregelen om besmette kleeding en ondergoed te kunnen ontsmetten e. het beschikbaar stellen van neutraliseerende vloeistoffen. Omtrent een en ander geeft genoemd voorschrift nadere in lichtingen. Volgens Justrow („Konstruktion und Wirkung von Flieger- bomben" Heerestechnik, Maart en April 1927) kan het aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de voornaamste militaire mogendheden zich op dit oogenblik voor de ontwikkeling van geschikte gas bommen veel moeite geven, zoodat men met hun toepassing in een toekomstigen oorlog rekening moet houden en derhalve be schermingsmaatregelen daartegen moet voorbereiden. Ook in Rusland schijnt men zich voor de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen, mede met het oog op de verspreiding van strijdgassen, zeer te interesseeren Men stelt zich daar blijkbaar op het standpunt, dat in de toe komst de nieuwe strijdmiddelen vliegtuigen en strijdgassen met volle kracht tegen belangrijke objecten in het binnenland ingezet zullen worden. (Russische Anschauungen über bauliche Masznahmen zum Schutz der Einwohner von Stadten gegen Luft- angriffe Heerestechnik, Maart, April en Mei 1927). Behalve het vliegtuig, dat in de toekomst hoogstwaarschijnlijk een belangrijker rol als verspreidingsmiddel van chemicaliën zal gaan vervullen dan in het verleden, zal het natuurlijk in de eerste plaats de artillerie zijn, die voor verspreiding van chemicaliën in aanmerking komt. 905

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 13