Van onbruikbaarmaking van daarvoor in aanmerking komende terreinen door het van te voren door middel van electrische ontsteking laten springen van metalen mosterdgasflesschen zal een druk gebruik gemaakt worden, ten einde op een ander ge deelte van het front met overmacht van krachten te kunnen op treden. Of wel deze terreinen worden door sproeien uit tanks, gemonteerd in vechtwagens of vrachtauto's, besmet met yperiet (mosterdgas). c. Hoe zal de gasafweer der toekomst zijn geregeld? Wat de gasafweer der toekomst betreft is in de eerste plaats een uitstekend gasmasker noodig, dat langdurig beschutting geeft tegen alle bekende strijdgassen, ook wanneer ze in rook- en neveltoestand voorkomen. Doch behalve dat, moet het gemakke lijk zitten en de ademhaling zoo weinig mogelijk belemmeren, opdat het uren aan één stuk gedragen kan worden, ook bij groo- tere krachtsinspanning. Men moet het gemakkelijk en snel kunnen opzetten, het moet licht zijn, bestand tegen ruwe behandeling en het uitzicht en de hanteering der wapens zoo weinig mogelijk belemmeren. Behalve een uitstekend gasmasker is een uitnemende gastucht noodig, zich manifesteerend in de juiste en snelle wijze, waarop het gasmasker opgezet wordt, in de zorgvuldige manier, waarop het gasmasker wordt onderhouden, in den tijdsduur, waarmee het gasmasker zonder hinder in oorlogsfuncties, zoowel bij dag als nacht, kan worden gedragen en in het nakomen der voor geschreven voorzorgsmaatregelen in met mosterdgas besmet terrein. Het gasmasker behoort een persoonlijk uitrustingsstuk van den soldaat te zijn, dat nauwkeurig moet worden gepast, terwijl het daarna door herhaaldelijk verblijf in de gaskamer vertrouwen aan den gebruiker moet inboezemen omtrent zijn deugdelijkheid. Verkregen ervaringen hebben getoond, dat alhoewel het dragen van het gasmasker een bepaalde psychologische en physiologische belasting van den troep met zich meebrengt, deze toch sterk verminderd kan worden door stelselmatige oefening in het gebruik van het gasmasker. Het bezit van volledig beschermende overkleeding tegen blaar trekkende strijdgassen zal in de toekomst noodig zijn, ten minste voor dat personeel, hetwelk in een met die strijdgassen besmet terrein in het bijzonder daarmee in aanraking kan komen, zooals gasofficieren, gasonderofficieren, ontsmettings- ploegen, personeel van den geneeskundigen dienst en een zoo groot mogelijk gedeelte der troepen, welke bijzonder bloot gesteld zijn aan gasaanvallen met bestendige gassen en zich daarbij in met die gassen besmet terrein moeten verplaatsen, toch hun dienst moeten blijven verrichten. Niet minder goed moet de collectieve bescherming tegen strijd gassen verzorgd en gekend zijn, waartoe te rekenen de bescher- 906

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 14