mig van gebouwen, schuilplaatsen e.d., het instellen van een gaswaarschuwingsdienst, de maatregelen, die genomen moeten worden vóór, tijdens en na gasaanvallen, de ontsmetting van materieel, kleeding, levensmiddelen, terreinen, enz. De geneeskundige en veterinaire dienst hebben bij de gasver- dediging een taak op zichzelf te vervullen, bestaande o.a. in de behandeling van gaszieken c. q. van gaszieke dieren en het ontsmetten van met blaartrekkende gassen besmet personeel c. q. besmette dieren. Ten slotte moet een uil stekende organisatie van den chemischen dienst met zorgvuldig voorgeschreven taken zijner organen dit geheel bekronen. Wel blijft de bevelvoering, zoowel van de groote als van de kleine eenheden verantwoordelijk voor de maatregelen die genomen worden om de bescherming tegen gasgevaar te verzekeren, doch zij moet hierin worden bijgestaan, bij de groote eenheden door secties van den gasdienst, bij de kleine eenheden door gasofficie- ren, welke bij de uitoefening van hun dienst over gasonderoffi- cieren beschikken. Verder behooren ontsmettingsploegen en gasverkenners tot deze organisatie. VI. BRONNEN. Behalve de reeds in den tekst genoemde, is voor de samenstel ling van dit artikel gebruik gemaakt van de ondervolgende bronnen le. „De Chemische Oorlog", door S. SCHILDERMAN c.a. 2e. Handleiding gasbeschermingsdienst Nederlandsche Leger 1927. 3e. Defence against gas 1927 Provisional. 4e. Instruction provisoire sur la protection contre les gas de combat. 5e. Manual of the medical aspects of chemical warfare1926. 6e. Tactische voorschriften Nederlandsch-Indische Leger. 7e. Gevechtshandleiding Nederlandsche Leger 1926. 8e. Wetenschappelijke Jaarberichten Ver. t.b.v.d. Krijgsweten schap 1926 en 1927 „De chemische oorlogvoering", door S. SCHILDERMAN. 9e. „Chemische strijdmiddelen en de bescherming daartegen", door A. A. SCHWING. 10e. Bescherming van dieren tegen strijdgassen Dr. H. J. WEE- KENSTROO. 11e. „De gasoorlog en zijn hulpmiddelen", (Uit het Deensch) door N. L. HANSEN. 12e. Uittreksel uit „the medical aspects of chemical warfare" door Dr. J. C. D1EHL. 13e. „De gasoorlog", (uit het Deensch), door N. L. HANSEN en C. R. LARSSEN. 907

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 15