2. NACHTGEVECHTEN. door N. L. W. van STRATEN. Eerste luitenant der infanterie. Onze voorschriften geven zeer weinig aanwijzingen over het bovenvermelde onderwerp; het G. V. I. spreekt met een enkel woord over deze materie, terwijl in het A. T. V. alleen de nadeelige invloed gememoreerd wordt, welke de duisternis kan hebben op het moreel der troepen. Toch wordt in de na-oorlogsche vakliteratuur veel over nacht gevechten gesproken, met name in de Duitsche vakpers, daar velen van meening waren, dat men hier een werkzaam middel in had te zien, om het tekort aan materieele voorzieningen, Duitschland door het vredesverdrag opgelegd, te coinpenseeren. Om soortgelijke rédenen heeft het ook voor ons waarde, na te gaan welke voor- en nadeelen aan nachtelijke ondernemingen zijn verbonden en hoe in de moderne legers over een en ander wordt geoordeeld. Zoowel bij het beschouwen van deze buitenlandsche ideeën als bij het beoordeelen van voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis, dienen evenwel de eigenaardige omstandigheden, welke het optreden van ons leger kenmerken, ten allen tijde in het oog te worden gehouden. Als de belangrijkste dezer omstandigheden, voor zoover zij op de onderwerpelijke materie invloed uitoefenen, noemen wij het zijn van een beroepsleger (grootendeels)de Indische terreinvormen en de militaire eigenschappen der verschillende landaarden, welke in ons leger dienen. Waar noodig, zal in de ondervolgende beschou wingen dan ook met deze omstandigheden rekening worden gehouden. De krijgsgeschiedenis nagaande, zien wij dat zoowel Frederik de Groote als Napoleon tegenstanders waren van het gevecht bij nacht, de laatste speciaal waar het ging om ondernemingen op groote schaal: de onhandige gevechtsvormen, welke, vooral in eerst bedoeld tijdperk, regel waren en zich weinig leenden voor optreden bij nacht, zullen aan een en ander niet vreemd zijn geweest. Zoowel het gevecht bij Hochkirch (Frederik de Groote) als dat bij Laon (Napoleon) dienen o. i. als uitzondering te worden beschouwd. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870 kent eveneens slechts eenige nachtgevechten op kleine schaal (Le Bourget, Belfort.) 909

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 17