pencolonnes, met dicht bij gehouden ondersteuningstroepen err reserves, welke niet dienen voor opname, doch voor manoeuvreeren op kleine schaal; alleen zouden wij, in verband met bovenstaande overwegingen, instede van tirailleurlinies óf groepencolonnes liever alleen groepencolonnes lezen. Het is duidelijk, dat in dezen gedachtengang veel minder aandacht behoeft te worden geschonken aan eigen vuur: theoretisch zou dit geheel achterwege kunnen blijven, en er zijn dan ook wel stemmen opgegaan, om den aanvalstroep geen patronen mede te geven. Evenwel is men hiertoe nimmer over durven gaan: een zonder vuur naderende troep maakt wel een grooteren moreelen indruk op den vijand en verraadt zijn nadering niet, doch het vuren is blijkbaar een te werkzaam middel om een troep over eigen moreele inzinkingen heen te helpen. In dezen gedachtengang voortredeneerend, zijn wij tegenstanders van het indeelen van zware mitrailleurs bij een troep, welke een nachtaanval verricht: de uitwerking van onvoorbereid nachtelijk vuur slaan wij niet hoog aan, terwijl men, bij indeeling, de moeilijke verplaatsingen bij nacht en de kans op verloren gaan zou moeten accepteeren. Vooral in onze terreinen, waar achter- of zijwaarts gelegen hoogere punten het veelal mogelijk zullen maken, de zware mitrailleurs zoodanig op te stellen, dat zij bij het aanbreken van den dag in staat zijn, den aanvalstroep te helpen bij het behouden Lvan verkregen resultaten, bepale men zich tot dit gebruik van die zeer zeker voor ons kostbare wapens. Het gebruik van artillerie bij den nachtaanval kan men onder scheiden in voorbereiding en eigenlijke artilleriesteun. Voorbereiding door artillerie brengt de verrassing in gevaar,, hetgeen des te meer klemt, waar een dergelijke aanval plaats heeft op een beperkt front. Bovendien zal de artillerievoorbereiding moeten plaats hebben op punten, welke bij dag als weerstandbiedende lijnen en punten zijn onderkend; het is geenszins zeker, dat de aanvallende troepen b ij nacht weerstand zullen ondervinden op dezelfde plaatsen. Men late daarom artillerievoorbereiding achterwege. De eigenlijke steun van artillerie bij den nachtaanval heeft niet zulke positieve nadeelen, zou zelfs voordeelen bieden, indien hij practiscn uitvoerbaar was. Doch wie de moeilijkheden kent van den steun aan voorwaarts gaande infanterie bij dag, zal zeker weinig resultaat verwachten van hetzelfde optreden bij nacht. De Fransche eisch van artilleriesteun op eenvoudige teekens en op tijd (sur une horaire) is misschien in te willigen bij een nachtaanval in den stellingoorlog, in den bewegingsoorlog zal een en ander naar onze meening aanleiding geven tot vergissingen, welke de geheele onderneming in de waagschaal stellen: zijn verliezen door eigen artillerievuur bij dag reeds fnuikend voor het moreel, een troep, wien dit bij nacht overkomt, krijgt men niet meer vooruit. 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 22