a. het verzamelen en dichtsoldeeren van petroleumblikken; het met het oog op gemakkelijke vervoerbaarheid op vracht auto's samenbinden van drijvereenheden van 20 blikken; c. het vervaardigen van de noodige stukken sesakdek, c. a. Bovengenoemde werkzaamheden vereischen betrekkelijk veel tijd, vandaar dat deze vooraf dienen te geschieden. Na aanvoer van deze onderdeden te gedekter plaatse, zijn met het verder gereed maken van de brug slechts enkele uren gemoeid. B. Bepaling van de hoeveelheid op te leggen materialen. Voor de berekening van het vereischte drijfvermogen van één ondersteuning, werd uitgegaan van den eisch, dat zij belast moet kunnen worden met een beladen treinkar met bespanning. Tevens het eigen gewicht van de brug (liggers, sesakdek enz.) in rekening brengende wordt voor den druk per ondersteuning gevonden rond 1000 K. G. De inhoud van een blik is 18 Liter zoodat dus per drijvende ondersteuning rond 60 blikken noodig zijn, d. i. 15 blikken per AA' op te leggen brug. De drijvende ondersteuningen worden op 4 M. onderlingen afstand geplaatst, zoodat de stukken sesakdek voor de brugvakken een lengte hebben van 4,25 AA. bij een breedte van 1.85 AA. Ook de overige bamboe-onderdeelen van de brug kunnen reeds van te voren op maat gezaagd en opgelegd worden, waarbij de lengten niet meer dan 3 AA. mogen bedragen aangezien zij bij grootere lengten moeilijk vervoerbaar worden. Voor 100 AA' bruglengte zijn dus op te leggen: 1500 blikken. 100 bamboe's van 3 AA. lengte. 100 bamboe's van 3 AA. lengte Alleen voor die bamboeonderdeelen welke langer zijn dan 3 AA moeten dan ter plaatse bamboe's gekapt worden t. w. voor de liggers en diverse koppelbamboes. Voor een brug van 100 M. lengte is het benoodigd aantal ter plaatse te kappen bamboes echter slechts 150 stuks, hetgeen voor een vlotbrug zeer weinig is. En dit is bovendien een groot voordeel van deze wijze van brugslag. Bij de tot nu toe bestaande bamboevlotbruggen n. 1. is steeds de eerste eisch dat zeer veel bamboes in de onmiddellijke omge ving van de brug aanwezig zijn, aangezien anders dit brugtype onmogelijk is toe te passen. fVoor een brug van 100 AA. 1500 bamboes). 919

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 27